FOTO SME - PAVOL MAJER
u rôznych vysokých škôl, aj mimovládnych organizácií," povedal.
Demonštráciu nepodporovali všetci študenti. "Štrajkové aktivity študentov považujem za populistické a nepáči sa mi, že študenti v tejto otázke plnia politickú agendu ľavicových strán," povedal Stanislav Marosz, predseda študentskej časti Akademického senátu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Marosz povedal, že na ich fakulte v podstate nie sú proti spoplatneniu štúdia.
Za spoplatnenie štúdia a proti demonštráciám sa včera vyslovila aj Iniciatíva (Ne)zahoď svoju kariéru. Predseda ODM Maroš Keményi ako jeden z jej členov poukázal na výhody novely vysokoškolského zákona. "Väčšia kvalita škôl, viac pôžičiek, viac štipendií."
Inciatíva včera spustila vysvetľovaciu kampaň k reforme, čím nepriamo nahrádza úlohu ministerstva školstva. "Každá reforma, ak chceme, aby bola prijatá, musí byť dobre odkomunikovaná." Aj preto vznikla stránka www.skolne.sk.
Michal Feik, predseda ľavicovej mládežníckej organizácie, odmieta, že by išlo o politickú kampaň. "Je to scestné. Prieskumy hovoria, že študenti nesúhlasia s takouto novelou. Študentská rada odmietla takéto návrhy a vo februári vyzvala na štrajkovú pohotovosť. To povedali zástupcovia študentov." Diskusii sa vraj nevyhýbali, ale keď im minister viackrát povedal, že školné bude, lebo je v programovom vyhlásení vlády, rozhodli sa pre štrajk.
Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť hovorí, že školné je vďačnou politickou témou. "Pri každej takejto spolitizovanej diskusii netreba zabúdať na to, že tí, ktorí obhajujú zachovanie dnešného stavu, obhajujú zachovanie nespravodlivého systému, ktorý rovnakým dielom dotuje bohatých a chudobných s výsledkom, že obmedzenú kapacitu skôr obsadia tí bohatší. Spoplatnenie nie je antisociálne, ale naopak umožnilo by vytvoriť priestor pre podporu sociálne slabých." (sr)