Lipšic svoj boj za prísnejší zákon ešte nevzdáva, podporu však stráca už aj u spolustraníkov. Poslanci zrejme presadia miernejšiu verziu zákona, ktorý sa ich bezprostredne dotýka. V minulosti sa parlament sprísňovaniu niekoľkokrát vyhol.
"Postaviť to maximalisticky znamená rezignovať z toho, aby sa súčasný právny stav mohol výrazne vylepšiť," myslí si šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik. Ministrova úloha sa podľa neho už skončila. "Najmä keď nie je schopný (poslaneckému návrhu) vytknúť nedostatky, ktoré by ho stavali na úroveň nefunkčnej normy."
"Vládu mám v hlbokej úcte, no som si vedomý ústavných práv, ktoré ako poslanec mám," povedal Jirko Malchárek z ANO. Vláda podľa neho nie je poslancom nadriadená. "Práve naopak."
Minárik pripomína, že ide o ústavný zákon a na prijatie treba 90 hlasov. "Musíme hľadať väčší konsenzus, ako si vláda vo svojej koaličnej jednofarebnosti vie predstaviť."
Vláda odsúhlasila tri Lipšicove pripomienky, ale poslanci ich asi neprijmú. Malchárek vraj vláde oznámil, že Lipšicovými pripomienkami sa "vôbec nebudú zaoberať". "Tieto pripomienky spôsobili, že tento zákon sa stal neprijateľným aj pre koalíciu, aj opozíciu," tvrdí.
Lipšic poslancov napriek tomu bude presviedčať, aby návrh zákona sprísnili. "Ak chceme, aby občania bojovali proti korupcii, musia začať najskôr politici," povedal.
O osude poslaneckého návrhu zákona o konflikte záujmov sa zrejme rozhodne na schôdzi parlamentu, ktorá sa začne v utorok.
Lipšicove tri pripomienky
* Aby majetkové pomery musel oznámiť aj ten, komu sa verejná funkcia pred rokom skončila.
* Aby sa na internete zverejňovali aj takéto oznámenia starostov či mestských poslancov.
* Aby na prijatie rozhodnutia vo výbore (pre nezlučiteľnosť funkcií) stačila nadpolovičná väčšina všetkých jeho členov.
Práve pre poslednú z pripomienok Lipšic v januári stiahol z parlamentu svoj návrh zákona, lebo poslanci schválili pozmeňujúci návrh, aby výbor rozhodoval najmenej trojpätinovou väčšinou prítomných členov. Takto to je aj v poslaneckom návrhu zákona. "Ustanovením trojpätinovej väčšiny môže dôjsť k znefunkčneniu sankčného mechanizmu a tým aj celého ústavného zákona," trvá na svojom Lipšic.
(joč)