BRATISLAVA - O týždeň bude schôdza parlamentu, ale od tej poslednej uplynuli takmer dva mesiace. Výnimku tvoria len krátke epizódy, keď poslanci schvaľovali prezidentom vrátené zákony alebo sa slávnostne zišli pri príležitosti vstupu Slovenska do Európskej únie.
Ľudia sa môžu domnievať, že keď poslanci nezasadajú v parlamente, nič nerobia, ale viacerí tvrdia, že "to je najväčší omyl". Hlasovanie o zákonoch je podľa nich len vrchol z mnohých poslaneckých aktivít.
Ani hokejisti nehrajú zápas každý deň v mesiaci, hovorí poslanec KSS Karol Ondriáš. "Voľno nemám ani v sobotu, ani v nedeľu," povedal poslanec SMK Arpád Duka-Zólyomi. Poslankyňa Zuzana Martináková z SF i Miroslav Maxon z HZDS sa zhodli, že práca parlamentu sa prispôsobila aj dvom kolám prezidentských volieb.
Hovorca predsedu parlamentu Michal Dyttert povedal, že "objem práce sa nemení, len jej rozvrh". Schôdze Národnej rady treba prispôsobiť aj práci Európskeho parlamentu a Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, kde majú svoje povinnosti aj slovenskí poslanci. Na program parlamentu má vplyv predovšetkým vláda. Do parlamentu totiž predkladá prevažnú väčšinu zákonov, rôznych správ či zmlúv.
Miroslav Maxon hovorí, že sa nemôže sťažovať na nedostatok práce v uplynulých týždňoch. Pôdohospodársky výbor, ktorému predsedá, rokoval trikrát.
Martináková spomenula účasť na rokovaniach výboru pre sociálne veci, predsedá i komisii na potláčanie domáceho násilia, pridala i to, že jej strana mala odborné semináre k zákonom a že po Slovensku má sieť bezplatných poradní pre občanov.
Ondriáš povedal, že každá schôdza parlamentu znamená pol metra vysoký "štós" dokumentov, ktoré si treba preštudovať. "Ľudia vidia našu činnosť len v tom, že sedíme v parlamente a tlačíme tlačidlá, ale to je už len posledný krok." Povedal, že pripravil zákon o úžere a so súdružkou Bollovou uznesenie, aby sa vrátili slovenskí vojaci z Iraku. Pripravuje sa aj na vystúpenia v parlamente, z ktorých každé "je veľká robota, aby to bolo na úrovni a neznížil som sa len na frázy". Má pocit, že možno 20 percent poslancov málo vystupuje, nepredkladajú zákony či pozmeňovacie návrhy. "Možno tí pocítili, že sa im ľahšie žilo." (sp)
Čo sa dialo v parlamente od marca?
* 17. marca sa skončila riadna marcová schôdza parlamentu,
* 6. apríla sa poslanci zišli, aby hlasovali o prezidentom vrátených zákonoch o DPH a o miestnych poplatkoch,
* 29. apríla sa krátko stretli najmä preto, aby posunuli účinnosť zákona o Špeciálnom súde a Úrade špeciálnej prokuratúry na september, lebo spomínané úrady ešte nie sú obsadené,
* 30. apríla bola slávnostná schôdza pri príležitosti vstupu do únie,
* V druhej polovici apríla zasadali parlamentné výbory.