Ministri hospodárstva a práce Pavol Rusko (vpravo) a Ľudovít Kaník (druhý sprava) včera rokovali s odbormi a zamestnávateľmi v chladnej atmosfére. FOTO SME - PAVOL MAJER
Včera sa predsedníctvo tripartity (zástupcov odborárov, zamestávateľov a vlády) stretlo v kancelárii ministra hospodárstva Pavla Ruska, ktorý v pondelok zrušenie zákona navrhol. Po rokovaní odchádzali zástupcovia odborárov aj zamestnávateľov z Ruskovej kancelárie pokojní, ale bez nálady.
"Nebolo to príjemné rokovanie, vyčítali nám, že sme sa pridali na stranu opozičného Smeru," povedal predseda Odborového zväzu školstva a vedy Ján Gašperan. "Argumentovali sme, že napríklad v roku 1998 odbory podporili vtedajšiu opozíciu, z ktorej po voľbách vznikla koalícia. Oni sa cítia urazení."
Po rokovaní sa strany rozišli bez kriku, hoci neustúpil nik. Minister práce Ľudovít Kaník hovoril, že debata v Ruskovej kancelárii síce bola pokojná, ale "otvorene sme si povedali, čo si myslíme".
Ak vláda aj parlament zrušia zákon o tripartite, budú odborári protestovať? "Zvážime ďalšie kroky, zatiaľ je to horúce," hovorí Ján Gašperan.
Kaník hovorí, že vláda chce pokračovať v sociálnom dialógu, ale platforma musí byť iná. Gašperan oponuje, podľa neho odborári predkladali konkrétne a vecné návrhy a "veľakrát sociálny dialóg pomohol vyriešiť mnohé veci".
Rusko chce po zrušení tripartity otvoriť možnosť na rokovanie s vládou aj pre iných zástupcov zamestnávateľov, ako je Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení. Nedávno totiž vzniklo konkurenčné zamestnávateľské združenie.
Zrušenie tripartity však Rusko jasne viaže najmä na odborárov. "Keď si pozrieme na výroky pána Fica za posledný rok - hovoril o tejto vláde ako o korupčníkoch, zlodejoch, dobre že nie gauneroch. Odbory sa k týmto názorom pripojili. My sme odborárov nikdy neurážali . Ich krok nemohol ostať bez odozvy."
Ministerstvo hospodárstva včera predložilo na pripomienkovanie návrh zákona, ktorý zruší zákon o hospodárskom a sociálnom partnerstve (tripartite).
RICHARD FILIPKO