
Posledný mesiac sa v uliciach Káthmandú stretávali demonštranti. Včera nepálsky kráľ zrušil zákaz protestov, nespokojní ľudia však chcú ísť do ulíc aj naďalej. FOTO - REUTERS
Život bývalého nepálskeho ministra zahraničia Rama Mahata nabral v posledných dňoch nevšedné tempo. Je pondelok okolo poludnia a rovnako ako každý deň počas posledných týždňov v tento čas sa exminister Mahat, donedávna úplne neochvejný stúpenec monarchie, chystá na nepovolenú demonštráciu proti kráľovi do centra mesta.
"Pred niekoľkými dňami ma zatkla polícia a noc som strávil vo väzení. I dnes sa to môže opakovať, človek sa na to musí pripraviť," hovorí na záhrade svojho domu. "Nedali nám žiadne jedlo, nemali sme si ani kde ľahnúť. Celú noc sme prestáli."
Demonštrácia
O tretej poobede sa na jednej z hlavných tried v Káthmandú dáva v oblakoch prachu do pohybu dav ľudí s komunistickými zástavami. O kus ďalej sa zhromažďujú stúpenci konzervatívneho kongresu, inde zasa odborári. Ďaleko sa nedostanú. Obklopujú ich stovky policajtov, tlačia ich na korby pristavených nákladiakov a s ešte vlajúcimi zástavami odvážajú do väznice. Kráľ vydal zákaz demonštrácií a polícia má príkaz zatknúť každú viac než päťčlennú skupinku ľudí.
Demonštranti sa bránia, z hlúčika študentov lietajú kamene, policajti rovnakým oblúkom kamene na hlavy demonštrantov vracajú. Za posledný mesiac zatkli 5000 ľudí. Väčšinu z nich hneď na druhý deň opäť prepustili a tí sa potom mohli vrátiť opäť do ulíc.
Kráľ tlak demonštrantov nevydržal a včera o polnoci zákaz demonštrácií zrušil. V Káthmandú by sa nemalo bojovať, ale demonštrácie asi budú pokračovať.
"Nechuť k monarchii stúpa a masové protesty budú pokračovať," sľubuje Bharat Pradhan, bývalý senátor za Spojenú marxisticko-leninskú stranu, ktorá z pozície parlamentu presadzuje nastolenie republiky.
Maoisti
Krajinu pod Everestom už desať rokov terorizujú maoisti. Pred rokom a pol rozpustil kráľ v mene dôraznejšieho boja proti nim vládu a na jej miesto dosadil sebe úplne lojálnych úradníkov. Odvtedy sa však v ťažení proti teroristom nič nepohlo, naopak, maoisti sú stále bližšie k hlavnému mestu Káthmandú.
"Maoisti sa v tejto chvíli nedajú poraziť v boji, jedinou možnosťou je s nimi rokovať," hovorí novinár Damakhant Jayshi. "Kráľ však s maoistami nikdy rokovať nebude, rokovať teda musia politické strany." Problém je, že tie sú teraz v opozícii úplne bez priameho politického vplyvu.
V Káthmandú preto celý mesiac prebiehajú demonštrácie, ktoré majú kráľa prinútiť, aby zostavil novú vládu zo zástupcov politických strán a vypísal voľby.
Bilancia ôsmich rokov gerilového boja maoistov proti nepálskemu štátu je podľa štatistík asi osemtisíc mŕtvych, rozpad štátnej správy na vidieku, neschopnosť polície brániť obyvateľov pred kriminalitou.
"Ľudia majú strach a necítia žiadnu nádej na zlepšenie," hovorí majiteľ jedného z káthmanduských obchodov Ramis. "Potrebujeme novú vládu a kráľ by tomu nemal brániť."
Autor: MAREK ŠVEHLA, Respekt, Káthmandú pre SME