Kto by bol najlepším premiérom? Podľa ankety denníka Daily Telegraph odpovedalo rovnako 29 percent opýtaných, že labourista Blair aj šéf konzervatívcov Michael Howard. Za takmer 10 rokov, ako je Blair šéfom labouristov, sa mu nestalo, že by sa mu jeho konzervatívny sok vyrovnal. Päťdesiatnik Blair prežíva politickú krízu stredného veku.
Británia si práve pripomína 25. výročie nástupu konzervatívnej premiérky Margaret Thatcherovej, Blair načne v úrade ministerského predsedu ôsmy rok. Núkajú sa porovnania. Napríklad, že Thatcherová nerobila také náhle názorové zmeny ako Blair, ktorý v poslednom čase prehodnotil postoje v otázke referenda o európskej ústave alebo imigrácie. Prieskumy potvrdzujú, že takéto kotrmelce ľuďom prekážajú a premiér na ne dopláca stratou dôveryhodnosti. Navyše, v Iraku sa nepodarilo nájsť zbrane hromadného ničenia, o ktorých existencii Blair opakovane verejnosť presviedčal.
Dokáže Blair prekonať Thatcherovú, ktorá nepretržite vládla 11 rokov? Ak to chce urobiť, musí ísť ako líder do budúcoročných volieb. Hlasy z premiérovho okolia tvrdia, že napriek všetkým problémom to spraví. "Pre labouristov zostáva zďaleka najlepším tromfom, ktorý máme," povedal pre denník Independent Alan Milburn, bývalý minister zdravotníctva.
Thatcherová sa v týchto dňoch do politiky vracia aj na predvolebných plagátoch, ktoré pred júnovými miestnymi voľbami dali vyrobiť labouristi. Na plagáte je zobrazená s jej piatimi nasledovníkmi na čele konzervatívnej strany vrátane Howarda. "Británia funguje, nenechajte to konzervatívcov znovu pokaziť," parafrázujú labouristi heslá, ktoré konzervatívci používali vo svojich kampaniach, a strašia Howardom. Ten bol v Thatcherovej vláde ministrom práce v čase, keď sa o milión zvýšil počet nezamestnaných.
Konzervatívcov, ktorí sa k odkazu Thatcherovej hlásia, takáto kampaň príliš neznepokojuje - skôr naopak, s uspokojením zobrali na vedomie, že labouristi majú z Howarda obavy.