ŠTRASBURG - Slovenskí poslanci včera prvýkrát hlasovali v Európskom parlamente. Doteraz tam boli len ako pozorovatelia bez práva hlasovať. Hneď vo svojej premiére už aj rozhodovali o osude Európskej komisie, ale europarlament prevažnou väčšinou odmietol vysloviť komisii nedôveru za jej postup v kauze Eurostat.
Analytik Centra pre európsku politiku Peter Zsapka označil hlasovanie slovenských poslancov v Európskom parlamente za historický míľnik, ktorý vyplýva zo vstupu krajiny do únie. "Máme jednu z prvých možností byť subjektom, a nie objektom európskej politiky." To bude podľa Zsapku platiť aj pre ministrov, ktorí budú hlasovať už ako členovia Rady ministrov a v ďalších orgánoch únie.
Medzi 88 europoslancami, ktorí hlasovali za odvolanie komisie, bol aj jeden slovenský zástupca - Rudolf Žiak, ktorý pôsobí v euroskeptickej skupine Únia Európy národov. Z nových krajín únie rovnako hlasoval len český komunista Miloslav Ransdorf a niekoľko Poliakov.
Žiakov stranícky šéf Vojtech Tkáč nebol o hlasovaní informovaný. "Verím, že pán Žiak túto otázku konzultoval vo frakcii Európa národov, ktorej je Ľudová únia členom," povedal.
Žiak bol sklamaný, že hlasy slovenských poslancov sa rozdrobili medzi jednotlivé frakcie. Želá si, aby slovenská delegácia našla aspoň v niektorých otázkach spoločnú reč.
Podľa Zsapku však europarlament funguje na základe politických frakcií, "národné kluby tam neexistujú" a len niekedy sa stane, že poslanci z jednej krajiny hlasujú spoločne. Spravidla sa však hlasuje podľa politickej príslušnosti, "čiže ľavičiari proti pravičiarom, a nie napríklad Slováci proti Nemcom".
Návrh na odvolanie eurokomisie podal dánsky euroskeptik Jens-Peter Bonde so skupinou asi 60 poslancov. Tí považovali za škandalózne, že za finančné nezrovnalosti pri fungovaní štatistického úradu Eurostat nebol odvolaný ani jeden eurokomisár, hoci Európska komisia je za fungovanie úradu zodpovedná.
Hlasovanie o vyslovení nedôvery európskej komisii nemalo podľa Zsapku nádej na úspech. "Bol to asi nejaký výstrel do prázdna, aby sa nejaký poslanec zviditeľnil. V europarlamente sa často stáva, že sa dávajú návrhy, ktoré nemajú šancu uspieť," dodal Zsapka.
Europarlament prevažnou väčšinou - 515 hlasov návrh odmietol. Už dnes bude parlament o komisii hlasovať znovu, tentoraz bude odsúhlasovať jej rozšírenú podobu, teda aj so slovenským komisárom Jánom Figeľom.
Komunista Jozef Ševc bol s výsledkom spokojný. "Prvýkrát sme hlasovali a zvíťazili," povedal.
Slovensko bude do júnových volieb do Európskeho parlamentu zastupovať v pléne 14 slovenských poslancov, ktorí majú od 1. mája právo hlasovať.
Hlasovacie zariadenie je trochu iné ako v Národnej rade, ale "nie sme predsa z banánovej republiky, takže to zvládame," opísal prvé pocity Sergej Kozlík (HZDS) a potešilo ho, že v zasadacej sále v tvare pologule je tak šikovne vyriešená akustika, že netreba vypínať mobily.
Poslanci Július Brocka (KDH) a Pavol Kubovič (SDKÚ), ktorí patria do najsilnejšej frakcie europarlamentu (Európska ľudová strana), si dávali pozor, aby sa pri hlasovaní nepomýlili.
Naši europoslanci majú výhrady k ústave
ŠTRASBURG - Európsky parlament včera poslednýkrát pred júnovými voľbami debatoval o budúcej európskej ústave. Viacerí slovenskí poslanci nie sú spokojní s tým, ako sa počas prvej rozpravy rozšíreného europarlamentu diskutovalo.
"Zaráža ma spôsob, akým sa pripravuje prijatie tejto ústavy," povedal už v pondelok počas návštevy Štrasburgu predseda Národnej rady Pavol Hrušovský. "Akoby členské štáty ani nemali možnosť o týchto veciach rokovať na úrovni národných vlád a parlamentov, akoby sa táto právomoc kumulovala iba do rúk premiérov."
Podobný názor má europoslankyňa Monika Beňová zo Smeru. Diskusia je podľa nej obmedzená len na hlavy štátov. "Prebieha niekde za zatvorenými dverami a to cítiť aj tu v Európskom parlamente. My tu síce o tom diskutujeme, máme celkom konkrétne návrhy a otázky, ale nemá na ne kto odpovedať," povedala novinárom.
Od krachu rokovaní o ústave vlani prebiehajú iba dvojstranné konzultácie medzi írskym predsedníctvom a jednotlivými členskými štátmi únie. Spoločné rokovania na ministerskej úrovni sa obnovia až 17. mája.
Europoslanec László Nagy z SMK však hovorí, že pri schvaľovaní zásad európskej ústavy bol aj europarlament, a detaily musí naozaj dotiahnuť výkonná moc. Plne dôveruje vyjednávačom, ktorí text dohodujú.
V pléne včera vystúpil Rudolf Žiak z LÚ, podľa ktorého ústavu nemožno prijať bez toho, aby sa s textom stotožnili občania únie. Pavol Kubovič z SDKÚ však pripomína, že Slováci povedali svoje áno únii už vo vlaňajšom referende a ústavná zmluva je už len technickou záležitosťou na dokreslenie detailov jej fungovania. "My sa preto prikláňame k ratifikácii v parlamente, nie referendom," povedal Kubovič. (tasr, mh)
Autor: MICHAL HAVRAN ml.,sp, mim