Súčasné izraelské filmy rozoberali väčšinou problémy každodenného života, téme terorizmu sa venoval iba jeden dokument. Táto fotografia je z filmu Barbecue ľudia o izraelskej rodine, ktorá sa prisťahovala do USA.
FOTO - FESTIVAL CHAVERIM, CHAVERIM
Súčasnú filmovú tvorbu Izraela priniesol do Bratislavy tretí ročník festivalu Chaverim, Chaverim (Priatelia, priatelia). Pre mnohých slovenských divákov boli filmy prekvapením, zobrazovali každodenný život, v ktorom sa komediálne situácie striedali s vážnymi a rozoberali aj delikátne témy - sex, homosexualitu, drogy či ľudskú posadnutosť materializmom.
"Bol to dosť originálny výber filmov. Myslím, že všetci čakali nejaké judaistické mystické intelektuálne snímky. V slovenskej televízii prevláda melancholický Franz Kafka alebo obete holokaustu - a tak sa potom vytvárajú stereotypy. Izrael pritom vôbec nie je takou konzervatívnou krajinou, ako sa môže podľa slovenských médií zdať. V mnohých ohľadoch je to modernejšia a liberálnejšia krajina ako Slovensko - témy ako feminizmus alebo homosexualita sú tam oveľa menším tabu než na Slovensku. Nevládne tam stredovek a na námestiach nekameňujú hriešnice," myslí si Renata, ktorá v Izraeli päť rokov študovala hebrejčinu.
"Nápad založiť festival izraelského filmu vznikol veľmi spontánne v lietadle smerom z Tel Avivu do Bratislavy. Keďže sme mali s Katkou Ovečkovou kontakty vo filmovej brandži - v slovenskej aj v izraelskej, rozhodli sme sa to využiť. Chceli sme povymieňať filmy medzi týmito dvoma krajinami, ktoré majú okrem iného spoločné, že ich kinematografie sú pomerne neznáme. Izrael a Slovensko majú približne rovnaký počet obyvateľov a myslím si, že si majú čo povedať," hovorí autorka projektu Alexandra Popovičová. Výmena filmov je vzájomná - v roku 2001 sa konal a v máji tohto roku bude opäť festival slovenských filmov v Izraeli. "V roku 2001 to bol reprezentatívny výber slovenskej kinematografie od Zbojníka Jurka cez Sokoliara Tomáša, Šulíkovu Nehu až po študentské filmy z Vysokej školy múzických umení. Boli sme prekvapení ich pomerne veľkou návštevnosťou, a to aj napriek tomu, že neboli tlmočené do hebrejčiny a mali iba anglické titulky. Tento rok budú na festivale najmä súčasné slovenské animované a dokumentárne filmy, o ktoré je v Izraeli veľký záujem."
Izrael, ktorý sa v poslednom čase spomína v médiách najmä v súvislosti s terorizmom, je podľa Popovičovej vnímaný jednostranne: "Je to krajina, v ktorej sa cítim veľmi slobodne. Mám pocit slobody akéhokoľvek prejavu, obliekania, čohokoľvek, milujem tú multikulturálnosť a multináboženskosť. O Izraeli sa nedá hovoriť, treba ho vidieť, zažiť," dodáva Alexandra Popovičová.
ELA NAHÁLKOVÁ