Stretne sa ešte niekedy tripartita na najvyššej úrovni? (zľava šéf AZZZ Michal Ľach, šéf KOZ Ivan Saktor a premiér Mikuláš Dzurinda).
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení, ktorá je tretím členom tripartity, sa nepáči plán Pavla Ruska na zrušenie zákona.
Tento krok však víta novozaložená Republiková únia zamestnávateľov, ktorá má ambíciu nahradiť asociáciu. Podľa únie tripartita v doterajšej podobe zbytočne brzdila prijímanie dôležitých národohospodárskych rozhodnutí. Sociálny dialóg by mal podľa nej pokračovať, ale inak, než doteraz.
Generálny sekretár asociácie František Bruckmayer považuje rozhodnutie ministra za bezprecedentný krok. "Ak aj príde k zrušeniu tripartity, chceme s vládou viesť dialóg aspoň na bipartitnej úrovni. Aj odbory sú však pre nás rovnocenným partnerom a chceme, aby boli naďalej zapojené do rokovaní," povedal.
Viceprezident únie Adrián Ďurček namieta, že doterajšie pôsobenie tripartity bolo neproduktívne a najmä postoje odborov zbytočne predlžovali rokovania. Za dôležitejšie považuje rokovania medzi vládou a zamestnávateľmi a až keď sa dohodnú, môžu sa do dialógu zapojiť aj odbory. (tasr)
Čo je tripartita
Cieľom tripartity je komunikácia medzi vládou, odbormi a zamestnávateľmi. Tí sa cez svojich zástupcov v rade snažia dohodnúť na zásadných otázkach hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Predmetom rokovaní je aj štátny rozpočet.
Tripartita môže zaujímať stanoviská k návrhom predpisov, ktoré sa týkajú záujmov zamestnancov a zamestnávateľov. Ide najmä o mzdové a pracovné podmienky.
Rada hospodárskej a sociálnej dohody má spolu 21 členov, každý z partnerov ich vysiela 7. Na čele rady je minister hospodárstva, ktorým je dnes Pavol Rusko. O základných otázkach rada rokuje na plenárnych zasadaniach. Podľa zákona by mali byť najmenej raz za štvrťrok.
Prečo existuje zákon o tripartite
Do roku 1999 zákon o tripartite neexistoval. Dialóg medzi vládou, odbormi a zamestnávateľmi fungoval od roku 1990 bez zákona, ale prvýkrát ho prerušili v roku 1997 za vlády Vladimíra Mečiara. Mečiar nerešpektoval názor odborov a tie začali pomerne otvorene podporovať vtedajšiu opozíciu.
Pred voľbami v roku 1998 opozícia spolu s odborármi organizovali okrúhle stoly. Na čelo vtedajšej opozičnej elity sa postavila SDK. Odborárom opozícia sľúbila, že tripartitu uzákoní.
V roku 1999 vládna koalícia naozaj prijala zákon o tripartite. Odborári začali tesnejšie spolupracovať s vládnou SDĽ. Časom sa väzby s vládou potrhali. ( rf)