Stovky irackých študentov protestovali v Mosule s irackou národnou vlajkou v rukách proti snahe vládnej rady zaviesť novú vlajku. Tá totiž mnohým Iračanom pripomína izraelskú. FOTO - REUTERS
WASHINGTON, BAGDAD, KARBALÁ - Predseda zboru náčelníkov štábov americkej armády Richard Myers v nedeľu obvinil oznamovacie prostriedky zo skreslenia situácie v irackom sunnitskom meste Fallúdža. Poprel, že sa americké jednotky z mesta sťahujú, i to, že bude bezpečnosť mesta zaisťovať bývalý veliteľ Saddámovej Republikánskej gardy Džasím Muhammad Sálih.
Agentúra Reuters oznámila, že USA vymenovali za veliteľa iného generála Muhammada Latífa. Sálih sa vo Fallúdži objavil vo svojej bývalej uniforme v piatok. Podľa Reuters velí iba prvému práporu irackej brigády, ktorá má kontrolovať Fallúdžu. Celá brigáda bude pod vedením Latífa.
Myers sa zrejme pokúšal vyvrátiť dojem, že najlepšia armáda sveta kapitulovala vo Fallúdži pred 2000 ozbrojencami a nechala bývalého Saddámovho generála situáciu zachrániť. Američania v piatok opustili niektoré pozície v meste na základe dohody, ktorých detaily nie sú známe. Oznámili, že obnovia ofenzívu, ak sa Sálihovej jednotke zloženej hlavne z bývalých irackých vojakov nepodarí obnoviť poriadok.
Sálihovo vymenovanie vyvolalo odpor u Iračanov, ktorí trpeli za Saddámovho režimu. Podľa Američanov bol Latíf za Saddáma síce prieskumníkom, ale strávil väčšinu času vo Veľkej Británii. Vraj bol Saddámom uväznený a potom vyhostený.
Ozbrojenci šíitského duchovného Muktadu Sadra v nedeľu sľúbili, že tri dni nebudú útočiť na iracké policajné jednotky v Karbale. Podľa agentúry AFP ozbrojenci reagovali na nátlak predstaviteľov tohto posvätného mesta. Sadrove milície sú rozmiestnené v Karbale a ďalšom šíitskom posvätnom meste Nadžafe.
Päť Iračanov včera zomrelo pri bojoch, ktoré nasledovali po útoku šíitských ozbrojencov na americkú základňu umesta Nadžaf. Jeden americký vojak zahynul pri útoku na hliadku v Bagdade.
Spojené štáty zintenzívnili dialóg s krajinami, ktoré nesúhlasili s vojnou v Iraku, vyhlásil generálny tajomník OSN Kofi Annan. Kľúčoví odporcovia vojny - Francúzsko, Nemecko a Rusko - podľa neho zatiaľ nie sú pripravení vyslať do Iraku svojich vojakov, ale Annan nevylúčil, že sa tak rozhodnú v budúcnosti. Rada bezpečnosti OSN by mala podľa Annana prijať rezolúciu, ktorá povolí zotrvanie medzinárodných jednotiek v Iraku i po júnovom odovzdaní moci. Rada bezpečnosti už povolila prítomnosť jednotiek, ktoré sú v Iraku teraz. (čtk)