Gruzínsky prezident Michail Saakašvili dal adžarskému vodcovi Aslanovi Abašidzemu desaťdenné ultimátum. Počas tejto doby musí autonómiu "vrátiť do ústavného rámca Gruzínska a odzbrojiť nezákonné jednotky." Saakašvili to vyhlásil po včerajšom zasadaní rady národnej bezpečnosti Gruzínska, ktorá ultimátum schválila. "V opačnom prípade budem nútený rozpustiť miestne orgány moci a vyhlásiť v Adžarsku nové voľby," dodal prezident.
Abašidze ultimátum odmietol. V rozhovore pre ruskú agentúru RIA Novosti," povedal, že za desať dní nie je možné Adžarsko odzbrojiť. "Očakávame vojnu," vyhlásil.
Niektorí gruzínski politici sa domnievajú, že Abašidze je v agónii a správa sa ako paranoik. Veľvyslanec Gruzínska v Rusku Konstantij Kemularija dokonca nevylúčil možnosť jeho zatknutia.
Ruské ministerstvo zahraničia opakovane naznačuje, že zodpovedná za vyostrenie situácie je vláda v Tbilisi a prezident Saakašvili. Moskva v najnovšom vyhlásení tvrdí, že existujú signály o úmysloch použiť silu proti Adžarsku. Rusko neraz upozorňovalo Tbilisi, že takýto variant bude mať katastrofické následky.
Podľa adžarských novinárov je v Batumi málo ľudí v uliciach. V obchodoch je nedostatok základných potravín a ich ceny stúpajú. Mäso je teraz dvakrát drahšie než pred štyrmi dňami. V noci, keď platí zákaz nočného vychádzania, sú ulice osvetlené špeciálnymi svetlometmi a všade hliadkujú ozbrojené jednotky.
Abašidze údajne v posledných dňoch nenocuje na jednom mieste. Sprevádza ho vraj ruský generál vo výslužbe Jurij Netkačev, bývalý veliteľ ruskej 14. armády v moldavskom Podnestrí. Netkačov je od roku 1999 vojenským poradcom Abašidzeho a výbuchy mostov mal riadiť práve on.
Konflikt medzi Batumi a Tbilisi sa stupňuje od jesene minulého roka, keď opozícia na čele so súčasným prezidentom Saakašvilim zvrhla vtedajšieho gruzínskeho vodcu Eduarda Ševardnadzeho. Ten dovolil Abašidzemu vytvoriť v Adžarsku de facto nezávislé kráľovstvo. Adžarsko susedí s Tureckom a vedú cez neho dôležité dopravné tepny. Batumi je najväčším gruzínskym prístavom na Čiernom mori. Abašidze však neodvádzal dane do štátnej kasy a rozdelil výnosné posty medzi svojich príbuzných. Polomafiánska štruktúra sa opierala o spojenectvo s Moskvou. Tá akékoľvek zasahovanie do konfliktu odmieta.