Vedúca referátu personálnych vecí banskobystrického Mestského úradu Magda Očenášová na dnešnej tlačovej besede uviedla, že pôvodne sa na verejno-prospešné práce a získanie aktivačného príspevku hlásilo až približne 400 nezamestnaných. Na tri výberové konania ich však neprišla ani polovica. Aj z tých, ktorí na verejno-prospešné práce nastúpili, je v priemere štyridsať práceneschopných.
Ostatní sa zapojili do čistenia mesta, areálov materských a základných škôl a zariadení sociálnej starostlivosti, zriaďovateľom ktorých je mesto. Desať hodín týždenne, ktoré majú odpracovať aby dostali aktivačný príspevok, je podľa primátora Jána Králika málo. Niekedy trvá aj hodinu, kým sa dostanú na a z miesta, kde ich zaradili. Mali by pracovať minimálne tri hodiny denne, pričom by si 15 "týždenných" hodín mohli odrobiť počas dvoch, alebo troch dní.
Mesto dostalo na nákup náradia a ochranných pracovných prostriedkov pre tých, ktorých chcelo zapojiť do vykonávania menších obecných služieb, z Okresného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vyše 86 tisíc korún. Táto suma nestačila, preto museli použiť aj vlastné zdroje.
Banskobystrický primátor zdôraznil, že mestá a obce nemajú kompetencie na to, aby prinútili nezamestnaných zapojiť sa do verejno-prospešných prác a chýbajú aj úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. Platí princíp dobrovoľnosti a ak nezamestnaný nechce pracovať, tak nemusí.
Sociálne odkázaní ľudia, ktorí sa však do týchto prác chcú zapojiť a získať aktivačný príspevok musia o to príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať písomne. Ak ich žiadosti vyhovie, môžu im obce a mestá podľa schváleného projektu dať robotu.