BRATISLAVA - "Vstupom do Európskej únie objektívne strácame veľkú časť našej suverenity. To sa však nemôže stať zámienkou na zbavenie sa zodpovednosti za nás samých," povedal v piatok na úvod osláv vstupu Slovenska do novej, rozšírenej Európy predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Bývalý prezident Michal Kováč na zasadaní Európskeho konventu navrhol zmeniť slovenskú hymnu, pretože podľa neho je už neaktuálna.
V sobotu, sekundu po polnoci, pribudlo k pätnástim starým členom únie desať nových, z ktorých osem patrilo ešte pred pätnástimi rokmi ku komunistickému bloku. "Nikdy nesmieme zabudnúť, že sme z vojny vybudovali mier. Z nenávisti sme vytvorili úctu. Z rozkolu sme stvorili úniu. Z diktatúry a útlaku sme stvorili živú a zdravú demokraciu. Z biedy sme stvorili blahobyt. Rozšírenie je najlepším dôkazom úspešnosti Európskej únie," vyhlásil na slávnostnej ceremónii v Dubline, hlavnom meste predsedajúcej krajiny únie, írsky premiér Bertie Ahern.
V Dubline sa na slávnostnej ceremónii stretli premiéri a prezidenti 25 krajín únie. Jej súčasťou bolo aj vztyčovanie vlajok nových členských krajín. Priniesli ich deti. Slovenskú vlajku premiérovi Mikulášovi Dzurindovi podal 14-ročný Ján Gábor, ktorý v Dubline študuje. "Írsko a Slovensko majú veľa spoločného. Írsko vychádzalo zo zložitého základu, podobne ako Slovensko, životná úroveň bola v čase ich vstupu nízka," povedal Dzurinda. Írska skúsenosť je podľa neho podnetná a motivujúca. "Verím, že Slovenská republika dosiahne podobný úspech."
Oslavy boli vo väčšine pristupujúcich krajín podobné a podobali sa na vítanie Nového roku. Všade znela hymna únie - Beethovenova Óda na radosť, vybuchovali ohňostroje, v mestách boli koncerty, vztyčovali sa vlajky a v uliciach boli stánky členských krajín.
Na Slovensku sa oslavovalo najmä v Bratislave - najviac ľudí sa tlačilo pri českom stánku, kde bolo zadarmo pivo a pri poľských jantárových ozdobách, a v Košiciach, kde sa ľudia zabávali už od piatkovej polnoci.
Nie všade sa však len oslavovalo, niekde sa ohlásili aj demonštranti. V Dubline sa polícia stretla s antiglobalistami, v Poľsku vyšli do ulíc tisícky odporcov únie, v Prahe proti únii verejne vystúpili desiatky prívržencov krajnej pravice a v Bratislave niekoľko euroskeptikov z OKS.
Britský nedeľník The Sunday Times pripomenul, že noví členovia neprichádzajú so žobráckou palicou. Prinášajú novú dynamiku a ak pomôžu presvedčiť skostnatené európske ekonomiky, aby sa reformovali, bude ich prínos veľký.
Všetky írske noviny včera uverejnili mapy únie, tabuľky a historické prehľady. Sunday Tribune sa čuduje, ako je Írsko v nových členských krajinách obľúbené. "Aj keď majú také odlišné dejiny, obdivujú náš nedávny ekonomický úspech a páči sa im, ako to tu robíme." Článok upozorňuje, že nové krajiny sa od Írska učia aj nízkemu zdaneniu podnikov, čo sa vôbec nepáči Nemecku a Francúzsku. "Už teraz to vyvoláva trochu vzrušenia medzi zakladajúcimi členmi. Budúce mesiace a roky prinesú nepochybne konflikty a nové spojenectvá vnútri únie." (pm, čtk, tasr, sita)
Zlacneli francúzske vína
Najväčšie obavy v pristupujúcih krajinách vyvolávalo zdražovanie. Na Slovensku sa počas víkendu ceny potravín prakticky nepohli - iba francúzske vína vďaka zrušeniu cla zlacneli o 30 %. Už v najbližších dňoch však asi zdražie kilo cukru o 5 korún a kilo banánov o 10 korún, zhodujú sa zástupcovia obchodných sietí. Predpovedajú však aj mierne zlacnenie cestovín a zeleniny.
Autor: pcs