Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Robili by sme to, aj keby to vynášalo

Dnešnú výnimočnú noc si budeme môcť vychutnať na viaceré spôsoby. Okrem toho "európskeho" na námestiach miest a "keltského" na hrade Červený kameň môžu eurooptimisti vstup Slovenska do EÚ osláviť napríklad aj pálením hraníc pod starobylým Devínom. Pre ..


Protagonistami predstavenia sú Ingrid Hrubaničová a Vlado Zboroň (vpravo). FOTO SME - PAVOL FUNTÁLDnešnú výnimočnú noc si budeme môcť vychutnať na viaceré spôsoby. Okrem toho "európskeho" na námestiach miest a "keltského" na hrade Červený kameň môžu eurooptimisti vstup Slovenska do EÚ osláviť napríklad aj pálením hraníc pod starobylým Devínom. Pre tých, ktorí chcú zostať v prvom rade Slovákmi, pripravilo divadlo SkRAT dnes o 19.00 h v Nultom priestore A4 na bratislavskom Námestí SNP predstavenie spojené s "chľastačkou".

"Nie je to náhoda, že práve na dnes sme pripravili program s hrou Stredná Európa ťa miluje," hovorí hudobník a skladateľ Ľubomír Burgr. "Skôr ako oslava to však bude slávnostná akadémia pri príležitosti vstupu Slovenska do EÚ s koncertom Požoň sentimentál a nalievaním dobrého slovenského vína. Sme radi, že konečne budeme v únii, no máme aj isté obavy."

Inscenácia v návrhu a koncepte Dušana Vicena s podtitulom "Šílená jízda do nejtěmnějších hlubin středoevropské duše" vznikla v decembri ako aktivita Projektu J10. "Je to o obyčajných ľuďoch, ktorých spája priestor strednej Európy. Nie je to politické divadlo. A ak aj náhodou je, tak skôr politicky ironické. Určite však nie o Európskej únii," tvrdí Burgr.

On osobne si ako umelec od EÚ príliš nesľubuje. Súbor, hrajúci pod hlavičkou SkRAT, tvoria divadelníci známi z iných scén - Stoky, Disku, Divadla Zeleneč alebo K-divadla Tvrdošín. Teraz má po takmer štvorročnom úsilí vlastný priestor. Združenie Pre súčasnú operu spolu s J10, ktorých podujatia teraz SkRAT zastrešuje, sú známe predovšetkým voľnou tvorbou a procesom skúšania. "Všetko vzniká kolektívne," povedal herec Vlado Zboroň. Všetci sú autormi aj aktérmi. "Nerealizujeme hotový text. Každý hovorí do všetkého, ale podriaďujeme sa výsledku. Je to proces kvasu, ktorý nie je ohraničený pracovným časom, ukladanie niečoho, čo sa prejavuje neskôr." Po takýchto sedeniach je dokonca "možné", že vznikne aj predstavenie. "A keď nie, tak je to prinajmenšom pár pekne strávených chvíľ. Aspoň sa zasmejeme," presviedča Zboroň.

Disciplínu v SkRATe teda nepotrebujú, všetko je dobrovoľné. Divadlo je každému otvorené a komu sa nechce ďalej hrať, nemusí. Nakoniec, žiaden z účinkujúcich sa divadlom neživí. "Ale rád by som sa tým už niekedy uživil," pokračuje Vlado Zboroň. "Zhodli sme sa, že by sme pokračovali, aj keby to vynášalo. Robíme to, keď to nevynáša, a robili by sme to, aj keby to vynášalo," svorne tvrdí SkRAT.

Po dnešnom predstavení, s ktorým vystúpi divadlo aj 27. mája na brnianskej scéne Divadla Na provázku, sa začne koncert Požoň sentimentál, nazvaný Najväčšie údery. Zaznejú na ňom slávne hity v cover verziách a spievať ich budú herci a tvorcovia SkRATu. Počas premiéry koncertu budú hudbu dopĺňať aj projekcie. "Koncert sa pravdepodobne skončí o pol jedenástej," vyratúva Burgr, "a potiahneme to do tej polnoci. Počkáme si na prvé minúty v únii." Tie zastihnú Nultý priestor A4 pravdepodobne v rytmoch retra.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

Neprehliadnite tiež

Policajt pred hotelom na Tenerife.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a vľavo Erik Tomáš (obaja SMER).
Cynická obluda

Útecha pre Kočnera

Sú jednoducho voliči, ktorým veci a zjavné súvislosti nedoklapnú absolútne nikdy. Momentálne je ich asi 17 percent.

Píše Samuel Jezný

Keď biskupi prekvapia

V kontexte toho, čo sme doteraz od KBS počuli, je vyhlásenie k voľbám príjemným prekvapením.

Prezidentka Čaputová a vľavo bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.