BRATISLAVA - Koalícia sa upokojila, výzvy na odchod Mikuláša Dzurindu z funkcie premiéra sa skončili. Vládne strany KDH a SMK však odmietajú, že by po poslednej koaličnej rade zmenili svoje doterajšie kritické postoje k politickému štýlu premiéra Mikuláša Dzurindu.
Šéf SMK Béla Bugár povedal, že žiadny obrat nenastal. "Nemáme páky na to, aby sme dosiahli zmenu štýlu politiky. Máme páku len na to, aby sme trošku upokojili vzťahy vnútri koalície. Nič viac."
SMK sa však bude usilovať, aby premiér zabezpečil dostatok poslancov pri schvaľovaní zákonov. Na otázku, či sa bude premiéra pýtať, za akých podmienok to dosiahol, Bugár odvetil: "Dúfam, že nie." Predseda KDH Pavol Hrušovský povedal, že jeho strana neustúpi od korektnej a otvorenej kritiky.
V uplynulých dňoch viacerí politici z koaličných strán upozorňovali, že nevedia nič o okolnostiach, za ktorých premiér dohadoval podporu pre vládne zákony v radoch nezávislých poslancov, ktorí kandidovali do parlamentu za opozičné strany. Hovorili, že tzv. kupčenie s hlasmi je neprijateľné.
Premiér však odmieta, že by sa jeho rozhovory s nezávislými poslancami mali nazývať kupčením. "Je naozaj kupčením a budeme sa strápňovať, keď budeme upodozrievať nezávislých poslancov, že svojím pôsobením chcú pomôcť regiónu, v ktorom žijú? Že sa prihovoria za kus cesty? Za čističku odpadových vôd? Toto sú motívy, o ktorých sa s nimi rozprávam," povedal premiér nedávno pre Národnú obrodu.
(sp)
Martináková: Koalícia prijala stratégiu premiéra
O tom, ako bude vládna koalícia ďalej presadzovať zákony v parlamente, sme hovorili s predsedníčkou Slobodného fóra ZUZANOU MARTINÁKOVOU.
Koaličné strany SMK a KDH už dlhšie kritizujú premiéra Mikuláša Dzurindu za štýl jeho politiky. Čo pre vás znamenajú výsledky poslednej koaličnej rady?
Neprekvapujú ma. Vidieť trend, že koaličné strany navonok kritizujú politický štýl premiéra, ale nemajú vôľu to riešiť. Koaličné strany prijali stratégiu premiéra.
Premiér sa chce uchádzať o podporu nezávislých poslancov vrátane Slobodného fóra. Prečo sa s vami nestretáva?
Je to fakt, a ten sa často proti nám obracia, hoci nelogicky. Povedali sme, že nevstúpime do Dzurindovej vlády, SDKÚ zase dostalo úlohu rokovať o podpore vládnych zákonov v parlamente. Tieto veci sa nevylučujú. Od začiatku sporu vnútri SDKÚ nám však bolo jasné, že SDKÚ s nami spolupracovať nebude a podporu bude hľadať inde.
Ako sa vyrovnáte s tým, že premiér sa spolieha na vašu zodpovednosť, že v parlamente vládne zákony podporíte?
Vieme, že s touto zodpovednosťou sa chladne kalkuluje. My sme naozaj zodpovední ľudia a proti potrebným zákonom sa nepostavíme. Bolo by proti mojej vnútornej integrite, aby som sa správala účelovo politicky. Nový mechanizmus, o ktorom hovorila koaličná rada, že vláda bude rozhodovať v zásadných veciach len dohodou, nie hlasovaním, je riziko, že mnohé dobré veci už táto vláda nepredloží. Aj vo vládnych stranách sú odlišné názory na zákony, ktoré sa však učešú v parlamente. Keď sa toto prenesie niekde na začiatok legislatívneho procesu, mám vážne obavy, čo vlastne príde do parlamentu ako výsledok. Tento postup je len prežívaním z mesiaca na mesiac, je to udržiavanie mocenských pozícií a nebude to o riešení problémov. Ľudia to veľmi rýchlo spozorujú.
(sp)