Na obavách a strachu z rozšírenia únie si vybudoval kariéru nejeden politik. Príkladom môže byť francúzsky nacionalista Le Pen. FOTO - ČTK
V krajinách Európskej únie sa katastrofické fámy šíria rovnako rýchlo ako v pristupujúcich krajinách. Pätnástku netrápi nákupná horúčka, ale obchádza ju strach z masového prílevu lacnej pracovnej sily, zo sťahovania podnikov do nových členských krajín a konkurencie. Jej obyvatelia sa boja, že prídu o svoje zamestnanie a že vzrastie kriminalita. Straší ich obraz Róma, ktorý zasa začne kočovať, aby našiel krajinu, v ktorej bude môcť lepšie vysávať sociálny systém.
Také veľké rozšírenie ešte únia nezažila a nikdy neprijala naraz toľko odlišných krajín. Ekonomicky najvyspelejšie Slovinsko má dvakrát vyšší hrubý domáci produkt na obyvateľa ako Lotyšsko a priemer HDP desiatich nováčikov nedosahuje ani polovicu jeho priemeru terajšej únie. Do únie vstupujú krajiny s odlišnou minulosťou a nedôvera nezmizne tak rýchlo.
Politici na oboch stranách sa nijako nevyznamenali a radšej sa tvária rovnako ustarostene ako ich voliči, než aby vysvetľovali.
Každá krajina si obavy prichucuje vlastným korením. Jasne je to vidieť na posledných prieskumoch verejnej mienky. Najskeptickejší sú Francúzi. Viac ako 55 percent z nich je proti rozšíreniu. Rovnako ako ich politici sa boja, že vstup krajín strednej a východnej Európy nepríjemne posilní Nemecko a že z toho príliš ekonomicky profitovať nemôžu. Proti sú aj Nemci a Rakúšania, ktorí síce na rozšírení získavajú enormne už dnes, no boja sa nových susedov. Vzťahy medzi Nemcami a Poliakmi opäť ochladli a tieň minulosti dopadol aj na tie česko-nemecké. Rakúšania sa boja o zamestnanie, hoci si ho môžu ešte sedem rokov chrániť.
Obavy sa premietajú aj do predstáv o budúcom fungovaní únie. Len 35 percent Rakúšanov a 37 percent Nemcov si v rozšírenej únii želá tesnejšiu politickú spoluprácu. Myslia si, že spolupráca by sa mala obmedziť na ekonomiku a nebudovať spoločnú zahraničnú a obrannú politiku.
Aj v tejto časti únie by obavy nemali trvať dlho. Väčšina odborných štúdií vylučuje masový prílev lacnej pracovnej sily a veľké sťahovanie podnikov do nových členských krajín. Isté je, že konkurencia sa zvýši a mnoho podnikov dostane pod tlak. Rozšírenie však ponúka aj množstvo príležitostí.
Podporujete rozšírenie EÚ?
Proti rozšíreniu:
Francúzsko: 55 percent
Luxembursko, Belgicko: 45 percent
Rakúsko, Nemecko: 42 percent
Za rozšírenie:
Grécko: 65 percent
Dánsko, Španielsko: 63 percent
Taliansko: 61 percent
Priemer EÚ: 47 percent
Zdroj: APA