V poľskom Gluchove dala svoj hlas únii aj žena v ľudovom kroji. FOTO - ČTK
V lotyšských obchodoch prakticky zmizla z regálov kuchynská soľ, ľudia vo veľkom nakupujú ocot a cukor. Lotyšský rozhlas tvrdí, že nepodľahli nákupnej horúčke len z obavy pred nárastom cien po vstupe. Chcú si vraj do únie vziať so sebou niečo z toho, čo im bolo predtým blízke, vyhlásil rozhlas. To presne vystihuje zmiešané pocity ľudí v postkomunistických krajinách, ktoré sa dnes stávajú členmi únie.
Tešia sa, že sa oficiálne stanú súčasťou vyspelej Európy. Netušia však, čo ich čaká. Nevedia, či dlhá a ťažká cesta, ktorú prešli, stála za to. A či nebolo lepšie nechať všetko pri starom. Trpezlivo čakali 14 rokov, prispôsobovali sa prísnym a rozsiahlym európskym normám, znášali reformy, ktoré nebyť vstupu, prebehli by možno pomalšie a menej radikálne, a často volili tak, aby únii dokázali, že na to majú.
Dnes sa stávajú členmi únie a nevedia, či ich namiesto Moskvy nebude dirigovať Brusel a či ich v zjednotenej Európe neprevalcujú väčší, alebo starší členovia.
Vznešenú politickú myšlienku zatienili úplne obyčajné starosti. Nákupnej horúčke nepodľahli iba Lotyši, ale aj Česi, Poliaci a Slováci. Mnohí sú už v deň vstupu sklamaní, že nebudú mať rovnaké práva ako obyvatelia starých členských krajín. Okrem Cyperčanov a Malťanov si ľudia z ostatných pristupujúcich krajín nebudú môcť hneď po vstupe začať pracovať, kde budú chcieť. Takmer všetky členské krajiny obmedzili prístup na svoje pracovné trhy.
Napriek tomu bude dosť tých, ktorí vstupom do únie získajú. Budú to hlavne študenti, ktorým sa otvárajú možnosti získať vzdelanie na európskych univerzitách, ale aj kvalifikovaní odborníci, ktorí ovládajú cudzie jazyky. Hlavne počítačoví experti, lekári, zdravotné sestry, zubní lekári, farmaceuti, veterinárni lekári, ale aj vedci. Roky odpracované v zahraničí sa im budú riadne započítavať, takže budúci dôchodok môžu dostávať aj z niekoľkých krajín únie. Ťažiť zo vstupu budú aj súkromní podnikatelia a firmy, ktorým sa dnes otvára jednotný trh Európskej únie bez colných obmedzení.
Nákupné horúčky a nárast cien by mali byť dočasné. Skúsenosti z doterajších rozšírení hovoria, že ceny budú postupne klesať a v blízkej budúcnosti by sme výhody z členstva v únii mali pocítiť všetci. Nebude to hneď 1. mája. Experti hovoria, že kým sa postkomunistické krajiny dotiahnu na priemer únie, potrvá to skôr desaťročia ako roky.
Nálady v nových členských krajinách
2003:
Referendá
o vstupe do EÚ
(v %) Február 2004:
Považujete vstup do EÚ
za dobrú vec? *
(v %)
ČESKÁ REPUBLIKA 77,3 44
ESTÓNSKO 66,48 38
CYPRUS referendum nebolo 59
LITVA 89,9 55
LOTYŠSKO 67 46
MAĎARSKO 83,8 56
MALTA 53,65 55
POĽSKO 77,45 52
SLOVENSKO 92,46 58
SLOVINSKO 89,61 50