Najdôležitejším partnerom USA sa pri vojenských operáciách proti afganskému vládnucemu hnutiu Taliban a teroristickým základniam Al-Kaídy stal Pakistan. Je na Afganistan prepojený do takej miery, že jeho strata by predstavovala vážnu ranu v americkom vojenskom ťažení. Možno očakávať širokú škálu udalostí od blokád, cez sabotáže až po chaos vyvolaný moslimskými radikálmi. Uvažovať možno aj o (zatiaľ nehroziacom) prevrate a následnom zneužití pakistanských nukleárnych hlavíc.
Nielen paštunské spojivko
Pakistanská strana poskytuje logistickú a spravodajskú podporu. Obe sú pri hone na Usámu bin Ládina a Taliban dôležitejšie ako všetky lietadlá európskych spojencov z NATO. Bez logistickej podpory nepreletí z Arabského mora do Afganistanu ani jedna americká stíhačka a bez spravodajských informácií pakistanskej spravodajskej služby ISI, ktorá mimochodom stála pri vzniku Talibanu, by bolo získavanie informácií omnoho ťažšie. Ďalším spojivkom sú Paštúni, kmeň, ktorý žije i v Pakistane a v Afganistane je vládnucim etnikom. Pakistanskí Paštúni s narastajúcimi nepresnosťami vo vojenských zásahoch prestávajú rozlišovať medzi útokmi na teroristov a Afganistan. Prestávajú teda vnímať princíp celej americkej odvety - a to sa netýka len Paštúnov.
Vyhrotenú situáciu potvrdzuje povstanie protalibanských kmeňov na severe Pakistanu. Obsadili pohraničné mesto Čilas, tamojšie letisko i väznicu. Žiadajú odchod prezidenta Parvíza Mušaráfa. Úrady sa v snahe neradikalizovať odpor nepodujali na vojenský zásah, iba na rokovanie. Ďalší moslimskí radikáli zablokovali Karakoramskú cestu, spájajúcu Pakistan s Čínou. I tam vláda uprednostnila vyjednávanie.
Iné protalibanské milície sú odhodlané 7. novembra zablokovať prístupové cesty do Islamabadu. Ak sa radikáli k takémuto kroku uchýlia, vláda zrejme použije silu. Vrcholom by mal byť celonárodný štrajk šiestich najväčších moslimských strán, zvolaný na 9. novembra, teda v predvečer návštevy prezidenta Mušaráfa v USA.
Ramadán s bombami
Pakistanské médiá pripomínajú, že obyvateľstvo bombardovanie vníma ako „židoamerické“ sprisahanie proti moslimom. V prípade chaosu, ktorý by takéto vnímanie mohlo vyvolať, by sa situácia ešte viac zamotala, pretože USA by sa museli silnejšie napojiť na afganskú opozičnú Severnú alianciu. Dôsledky takejto väzby by boli nebezpečné.
Žiadosti prezidenta Mušaráfa pozastaviť nálety počas nadchádzajúceho posvätného mesiaca ramadán sú preto opodstatnené. Washington síce tvrdí, že tento čas by mohol Taliban využiť na obnovu síl, je však pravda, že štyri týždne bombardovania pozíciou bradatých afganských kazateľov výraznejšie nezatriasli.