átov nebol verejný a priehľadný. Kandidovali Ján Drgonec, Imrich Fekete a Ján Šikuta.
Slovensko dnes na súde zastupuje Viera Strážnická. Na jeseň jej končí funkčné obdobie. O znovuzvolenie sa v januári uchádzala (ako jediná žena), ale Súdna rada ju nevybrala. V kuloároch sa hovorí, že na zamietnutí kandidátky v Štrasburgu má Strážnická svoj podiel.
Sudkyňa to rezolútne odmietla. "Určite som nelobovala za to, aby si Slovensko urobilo hanbu." Dodala, že sa od novembra pokúšala "všetkými prostriedkami zabrániť tomu, aby sa sem dostal zoznam kandidátov, ktorý nebude vyhovovať kritériám". Zdôrazňovala, že na problém upozorňovala už od minulého roka. Na novej voľbe sa pravdepodobne opäť zúčastní.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic považuje odporúčania Rady Európy za "nešťastné". Už v januári však Súdnu radu upozorňoval, že jej rozhodnutie môže mať takéto následky.
Člen rady Juraj Majchrák tvrdí, že nič nezaručuje, že rada nabudúce vyberie kandidátov oboch pohlaví. Neberie parlamentnému zhromaždeniu právo vyjadrovať sa, ale "Súdna rada má svoje kompetencie stanovené v ústave a zákone".
Naši zástupcovia v parlamentnom zhromaždení sa snažili postup Slovenska objasniť. Podľa Ireny Belohorskej z HZDS sa snažili, "aby to bolo aspoň vysvetlené aj v kuloároch". Belohorská ubezpečuje, že rozhodnutie zhromaždenia nie je pre Slovensko vážnym problémom.
Sudcu za Slovensko by poslanci mali opäť voliť v júni. Dovtedy musí Súdna rada opäť vybrať troch kandidátov. (rp)