V Thajsku včera vojaci zabili najmenej 100 mladých moslimských radikálov, ktorí s mačetami v rukách zaútočili na 15 policajných staníc a vládnych budov. Thajsko včera v žiadnom prípade nepripomínalo turistický raj. Ostatne, juh krajiny, kde k nepokojom došlo, nikdy turistov až tak nelákal.
V prevažne budhistickej krajine je juh premiešaný moslimami. V niektorých provinciách sú dokonca vo väčšine. Moslimovia sa tu roky snažili vybojovať nejakú formu autonómie. Radikálne islamistické hnutia dokonca bojovali za vytvorenie samostatnej islamistickej republiky. V posledných rokoch sa však zdalo, že sa upokojili.
Od začiatku roka sa opäť bojuje. Včerajší deň bol doteraz najkrvavejší. Šéf thajskej armády povedal, že zomrelo 112 ľudí. Piati z nich boli vojaci. Najväčšie boje sa odohrali v provinciách Pattání a Jalá.
Po raňajších bojoch v uliciach sa časť separatistov ukryla v mešite pri meste Pattání. Tú potom obkľúčili tanky a na oblohe sa objavili helikoptéry.
Premiér Tchaksin Šinavatra až do včera nepokoje považoval za obyčajknú rebéliu, za ktorou nie je žiadna ideológia. Včera pochopil, že je to inak. Zvolal mimoriadnu bezpečnostnú schôdzku.
Nezávislí analytici sa obávajú, že medzinárodné teroristické skupiny napojené na sieť Usámu bin Ládina - al-Káidu - by na juhu Thajska mohli nájsť vhodné podmienky pre regrutovanie nespokojných moslimov. "Tí, ktorí zomreli, museli veriť, že zomierajú pre vieru. Musí byť za tým ideológia, prečo inak by zaútočili holými rukami a mačetami?" povedal Ahmad Somboon Bualang z Pattání University.
Iní tvrdia, že vláda musí jasne zareagovať, inak hrozí masaker.
Moslimovia sa sťažujú na diskrimináciu v práci a škole a na utláčanie väčšinou budhistických Thajčanov. Juh Thajska bol dlho nezávislým sultanátom, súčasťou Thajska sa stal pred 100 rokmi.
(kos, reuters, čtk)