Zeman a jeho verní na stretnutí s občanmi v Moste. FOTO - ČTK
Bývalý český premiér Miloš Zeman sa na nedeľnom mítingu vládnej sociálnodemokratickej strany opäť pokúsil o návrat do vedenia strany a vrcholnej politiky. Neuspel, väčšina strany napriek upadajúcim preferenciám odmieta jeho podmienku zvolať mimoriadny zjazd a vymeniť súčasné vedenie ČSSD.
Celá vec má zaujímavú dohru. Zeman na zjazde vyhlásil, že v strane koluje zoznam "zradcov". Je na ňom 27 sociálnodemokratických poslancov, ktorí za neho vo vlaňajších voľbách prezidenta nehlasovali. Podľa Zemana dokonca v strane kolujú karty s podobami zradcov, podobné tým, s pomocou ktorých Američania hľadali spolupracovníkov bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna.
Na zozname, ktorý uverejnil denník Lidové noviny sú napríklad premiér a predseda strany Vladimír Špidla, minister vnútra a najmocnejší muž strany Stanislav Gross, ministerka školstva Petra Buzková či minister financií Bohuslav Sobotka.
Zaradenie väčšiny z nich nie je prekvapením, patria dlhodobo k Zemanovým oponentom. Špidla napríklad pred spomínanou voľbou prezidenta predniesol k poslancom prejav, v ktorom síce Zemana označil za kandidáta koalície, jeho reč však od voľby bývalého premiéra skôr odrádzala.
Na poslednom mieste zoznamu sa však ocitol minister kultúry Pavel Dostál. Jeho zaradenie vraj Zeman dlho odmietal, neveril, že by ho jeho dlhoročný priateľ a chránenec zradil.
Väčšina osôb zaradených na zozname ho odmieta brať vážne. Ministerka Buzková napríklad Lidovým novinám povedala, že má eminentný záujem iba o karty. "Dúfam, že tam som ako piková dáma," vysvetlila Buzková.
Zeman sa po odchode z funkcie predsedu vlády a strany v roku 2002 pokúsil o prvý návrat v januári minulého roku kandidatúrou na prezidenta. Aj keď bol oficiálnym kandidátom vládnej koalície, jeho pokus sa skončil zahanbujúcim fiaskom.
Verejné poníženie Zeman dodnes nerozchodil a jeho snahy o návrat a zároveň stupňujúca sa kritika súčasného vedenia je podľa mnohých motivovaná aj túžbou po pomste.
Podľa straníckych zdrojov citovaných českými médiami nie je jasné, kto a na základe čoho zoznam zostavil. Hlasovanie bolo tajné, a preto sa nedá dokonca určiť ani to, koľko poslancov strany proti Zemanovi hlasovalo. Zoznam je tak možné považovať skôr za nový nástroj vnútropolitického boja.
"Je to komické a nezmyselné, ČSSD však zašla veľmi ďaleko, ak sa v nej publikujú zoznamy údajných zradcov," myslí si politológ Bohumil Doležal, podľa ktorého síce Zeman ešte môže zohrať v rámci strany určitú rolu, jeho návrat do celoštátnej politiky je však v podstate nemožný.
PETER MORVAY