„Existujú dôkazy, že ženy znesú pri fajčení oveľa menej ako muži - podobne ako v pití alkoholu,“ tvrdí profesor a dodáva, že stopercentné poznatky o väčšej náchylnosti žien na zhubné ochorenie síce neexistujú a ani sa nepotvrdili, v prípade rakoviny pľúc je však nerovnováha v neprospech žien očividná. Ohrozené sú najmä mladé dievčatá, ktoré začínajú siahať po cigarete nezriedka už ako 13-14-ročné.
„Ženy uprednostňujú tzv. ľahké cigarety s nižším obsahom nikotínu a dechtu. Tento druh cigariet je osobitne zákerný preto, lebo núti fajčiarku, aby si z cigarety potiahla oveľa intenzívnejšie a dym vdychovala hlbšie. Dotyčná dáma si neuvedomuje, že škodlivý dym sa dostáva hlbšie do pľúc.“ Za najúčinnejšiu obranu pred rakovinou považuje onkológ zdravý životný štýl, vyhýbanie sa fajčeniu a obmedzenie pitia alkoholu na rozumnú mieru, prípadne abstinenciu.
Dlhodobé výskumy jasne dokázali, že až pod 90 percent karcinómu pľúc sa podpísali cigarety. Nadmerná konzumácia alkoholu vedie naproti tomu k zhubným nádorom v dutine ústnej a v tráviacom trakte. Riziko sa zvyšuje, ak si človek k častým pohárikom dopraje aj veľké množstvo cigariet. Takáto kombinácia je nebezpečná tak pre ženy, ako aj pre mužov.
(tasr)