Ani počas druhého dňa zasadnutia Svetového ekonomického fóra v Moskve sa pri hoteli Marriott neobjavili žiadni antiglobalisti. Viac ako tristo ruských a zahraničných účastníkov chránilo päťsto policajtov a okolie hotela bolo počas obidvoch dní uzavreté nielen pre dopravu, ale aj pre chodcov.
Finančníci z celého sveta sa zhodli na tom, že investičná klíma v Rusku sa za posledných niekoľko rokov zlepšila natoľko, že sa netreba báť veľkých investícií. James Turley, prezident spoločnosti Ernst and Young vyhlásil, že „ekonomická klíma v Rusku je v poslednom čase priaznivá“. Podľa Turleyho dosiahli zahraničné investície do ruskej ekonomiky v prvom štvrťroku tohto roku 2,7 miliardy dolárov a vzrástli tak o jedenásť percent. Ako prvá prešla od slov k činom spoločnosť Exxon Mobil, ktorá od roku 1996 uskutočňovala výskum Sachalinského šelfu. Hoci ešte pred rokom ich zástupcovia vyhlasovali, že v Rusku nikdy investovať do ropného priemyslu nebudú, na ekonomickom fóre oznámili, že sa rozhodli vložiť do projektu Sachalin 1 vyše tridsať miliárd dolárov. Za najbližších osem rokov by malo na Sachalin prísť 12 až 15 miliárd dolárov a do roku 2030 sľúbili investori vložiť celkovo 30 miliárd dolárov. Podľa ruského premiéra Michaila Kasjanova je to najväčšia investícia do ruského priemyslu za posledných desať rokov a vďaka tomu sa na Ďalekom východe vytvorí desaťtisíc nových pracovných miest. Ruská vláda by si však predstavovala desiatky takýchto projektov.
Väčšiemu prílevu zahraničných, zvlášť západných peňazí však bráni nevedomosť ruského prostredia a strach z Ruska. Hoci úroveň daňového zaťaženia v Rusku je jedna z najnižších v Európe, pretože daň z príjmu je 13 percent, podniky sú zaťažené ešte niekoľkými desiatkami rôznych iných daní, v ktorých je ťažko sa vyznať.
Napriek tomu je prezident Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab presvedčený, že ruský trh sa môže stať „ozajstným magnetom“. „Mnohí si myslia, že Švajčiarsko je daňovým rajom, ale ja si myslím, že by mali pricestovať do Ruska,“ vyhlásil Schwab.
Ruská vláda zahraničným investorom sľúbila, že v najbližších rokoch uskutoční tzv. debyrokratizáciu ekonomiky, aby bolo osobitne pre zahraničné podniky ľahšie vložiť peniaze do ruských podnikov. V roku 2004 by ruské podniky mali prejsť na medzinárodný systém účtovníctva.
JANA USTOHALOVÁ, Moskva