zajúcej známke BB plus.
Ocenenie úspechov
Lepší rating sme si podľa agentúry zaslúžili za zrýchlenie rokovaní o našom vstupe do Európskej únie. Standard & Poor‘s ocenila aj ukončenie reštrukturalizácie a privatizácie bánk a celkové posilnenie bankového sektora. Všimla si aj stabilizáciu hospodárstva, ktorá podporila udržateľný rast ekonomiky na základe exportu a súkromných investícií a pokles inflácie a úrokových sadzieb. „Pozitívny výhľad ratingu dlhodobých záväzkov v cudzej mene vyjadruje očakávania Standard & Poor‘s, že v nasledujúcich voľbách na Slovensku v septembri 2002 bude zvolená vláda, ktorá bude pokračovať vo vynikajúcej spolupráci terajšej vlády s EÚ, v dôsledku čoho bude krajina pripravená na vstup do EÚ už v rokoch 2004 až 2005,“ uviedla agentúra.
Negatívny vplyv na náš rating vidí Standard & Poor‘s najmä v problémoch pri udržaní rozpočtových obmedzení, pri privatizácii sieťových odvetví a infraštruktúry a pri konsolidácii makroekonomickej stability. Za problematické považuje aj dosahovanie ďalšieho pokroku Slovenska vo vyspelosti politického systému.
Dôvera investorov
Ekonómovia vidia v zlepšení ratingu najmä možnosť, ako sa dostať do pozornosti investorov. „Sú investori, ktorí pri svojich aktivitách nemajú čas dostatočne zhodnotiť riziko krajiny a v takom prípade sa obracajú na hodnotenie ratingových agentúr. Sú aj takí, ktorí si a priori vyberú ako investičný cieľ len krajinu s investičným ratingom,“ vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť.
Vyšší záujem zahraničia sa podľa neho prejaví v prvom rade v obchodovaní s korunou a štátnymi dlhopismi. „Na druhej strane lepší rating umožní, aby ministerstvo financií refinancovalo potreby štátu lacnejšie,“ doplnil Kmeť. Upozornil však, že žiadny hromadný prílev investorov sa kvôli novému ratingu nerozbehne.
Spokojnosť s rozhodnutím Standard & Poor‘s neskrýval ani vicepremiér Ivan Mikloš: „Je to veľmi pozitívna skutočnosť, z ktorej bude profitovať Slovensko a jeho občania,“ vyhlásil a dodal, že v blízkom čase očakáva podobný krok aj od ďalších ratingových agentúr.
Varovanie z minulosti
Z investičného do špekulatívneho pásma sa Slovensko dostalo pri Moody‘s aj Standard & Poor‘s v roku 1998 v čase vrcholiacej fiškálnej krízy. Agentúry nám vyčítali okrem politickej nestability najmä deficitnosť verejných rozpočtov, ale aj vysoké záporné saldo zahraničného obchodu. Úrokové sadzby, za ktoré si štát požičiaval peniaze, sa v roku 1998 dostali na historicky najvyššie hodnoty. JURAJ JAVORSKÝ a tasr