Kongresmani tvrdia, že teroristický útok na Ameriku ukázal, že rozšírenie NATO je teraz ešte dôležitejšie. „Niektorí sa domnievali, že tragické udalosti z 11. septembra NATO oslabia. V skutočnosti je opak pravdou. Na obidvoch stranách Atlantiku sa upevnilo vedomie, že udržanie organizácie kolektívnej bezpečnosti je v záujme spoločenstva demokratických krajín,“ predniesol v Senáte bývalý republikánsky šéf zahraničného výboru Jessie Helms a dodal: „rozšírenie NATO preto musí zostať jednou z hlavných priorít americkej zahraničnej politiky.“
Iniciatívu predložili najmä republikáni. Podľa informácií denníka SME z diplomatických kruhov šance na odsúhlasenie tohto zákona sú dobré. Kedy sa tak stane, nedokáže teraz nikto odhadnúť. Situácia v USA je príliš zložitá a ani Kongres momentálne nepracuje ako obyčajne. Antraxové hrozby narušili jeho fungovanie.
V pondelok napísali kongresmanom spoločné vyhlásenie veľvyslanci desiatich východoeurópskych krajín, ktoré sa uchádzajú o členstvo v NATO. Je však otázkou, ako a kedy sa ich list dostane do Kongresu. Po antrax tam pošta teraz nechodí.
„V tomto štádiu má návrh viac symbolickú hodnotu. Je to ocenenie solidarity, ktorú po 11. septembri Amerike prejavili aj východoeurópske krajiny,“ povedal dobre informovaný predstaviteľ vo Washingtone.
V návrhu zákona sa nehovorí o konkrétnych krajinách, ktoré by mali o rok na summite aliancie v Prahe dostať pozvánku. Určitým signálom by mohlo byť, že ako jediné sa vyslovene spomína Slovensko. Kongresmani navrhujú, aby Slovensko v roku 2002 dostalo od Spojených štátov pomoc na uľahčenie príprav pred začlenením sa do aliancie. Malo by ísť o sumu 8,5 milióna dolárov.
Podobnú pomoc dostávali všetky krajiny, ktoré sú považované za najhorúcejších kandidátov. (kos)