Poslanci však najčastejšie schvália predaj obecných pozemkov na svojom rokovaní. Proces v praxi funguje tak, že záujemca si podá žiadosť na mestský úrad a navrhne cenu. Súčasťou žiadosti je aj podnikateľov zámer, čo chce na pozemkoch stavať.
Úradníci sa s podnikateľom dohodnú o podmienkach, pri týchto rokovaniach sa väčšinou mení cena. Pripravia písomný materiál pre poslancov, ktorí môžu predaj odsúhlasiť, zamietnuť alebo cenu zmeniť.
Ešte pred zasadnutím miestnych poslancov by sa k návrhu o predaji mali vyjadriť poslanecké komisie (napríklad komisia životného prostredia, územného plánovania, finančná komisia). Komisie dávajú kladné alebo nesúhlasné stanovisko, ktoré poslancom slúži ako odborný názor.
Ak pozemok chcú viacerí záujemcovia, poslanci by na rokovanie mali dostať obe ponuky a rozhodovať medzi nimi. Ak obaja záujemcovia ponúkajú porovnateľné podmienky, väčšinou dostane pozemok ten, kto účinnejšie medzi poslancami zaloboval.
Mimovládna organizácia Transparency Interational hovorí, že otvorená súťaž aj pri predaji obecného majetku je jedinou priehľadnou formou predaja a zároveň by priniesla do mestských pokladníc viac peňazí. (dro)