Gyula Kosice. FOTO - FERO HORVAT
al do Argentíny.
Kosice sa prostredníctvom svojho nového výtvarného jazyka snaží riešiť často antagonistické vzťahy človeka a sveta aj tak, že hľadá presvedčivé vzťahy medzi geometriou a sochárstvom. Ako napísal teoretik umenia Rafael Squirru, umelcova geniálna imaginácia, jeho vizionárstvo a poetika pramenia z dokonalej znalosti teórie výtvarného umenia - tak ako u Leonarda da Vinciho. Jeho umne prepletené a zložité hydraulické sochy sú zhotovené prevažne z plexiskla, v ktorých vzostupná sila vzduchových bublín v hmote vody vytvára podmanivé obrazce.
Výtvarník Gyula Kosice sa venuje aj teoretickej činnosti, čoho výsledkom je napríklad aj publikácia Hydrokinetické umenie. Výtvarníkovu fascináciu pulzujúcou kvapalinou vystihol francúzsky básnik Francois Ponge takto: "S tou najväčšou úctou bez toho, že by ju nútil ustrnúť alebo že by ju uzatvoril do vopred definovanej mytológie, zmenil jej vlastnú vlhkosť na smelosť, až kým nedosiahla vlastnú monumentálnosť. Napokon nám umožnil, aby sme sa tešili z jej pokožky, z jej objemu a z jej pohľadu."
Umelec sa venuje monumentálnej i komornej sochárskej tvorbe. Svoje vesmírne vízie premietol napríklad aj do projektu Hydropriestorové mestá. Kosice vystavoval na najprestížnejších prehliadkach výtvarného umenia, napríklad na kasselskej Documente, jeho diela sa nachádzajú v popredných galériách sveta. Medzi jeho osobných priateľov patrí aj bratislavský výtvarník Milan Dobeš.
Koncom novembra tohto roku sa v Galérii mesta Bratislavy uskutoční výstava diel Gyulu Kosiceho, pričom argentínsky výtvarník uvažuje aj o tom, že pre rodné Slovensko vytvorí jedno monumentálne dielo.
Autor: FERO HORVAT