O stavebný materiál, ktorý nelegálni búrači predávajú priamo v ruinách pod cenu, je záujem. Autá prichádzajú z neďalekého Vranova aj vzdialenejšieho Prešova. Stavebníkom sa to zrejme oplatí, zdanený kváder zo stavebnín vyjde minimálne na päťdesiat korún, v starej tehelni ho dostanú za pätnásť. FOTO SME - DARIUS IVAN
BYSTRÉ - Tehelňa v katastri obce Bystré okres Vranov nad Topľou mizne pred očami. Od jesene minulého roku ju bez povolenia usilovne rozoberajú nelegálni búrači. Stavebný materiál priamo v ruinách opusteného podniku predávajú takpovediac za babku Prešovčanom, Vranovčanom aj stavebníkom z okolitých dedín. "Robím na dvore prístavbu, staré kvádre sú na ňu ako stvorené," povedal nám jeden zo stavebníkov, ktorý včera do ‚nekontrolovaného veľkoobchodu' prišiel s aviou. "Zdraželi, dnes chcú za kus pätnásť korún," posťažoval si. Napriek tomu neváhal nakúpiť. Zdanený kváder zo stavebnín by ho vyšiel minimálne na päťdesiat korún.
Cena tehál sa v Bystrom pohybuje od troch do piatich korún. Predajňa stavebnín na ceste z Hanušoviec nad Topľou do Prešova najlacnejšiu predáva za jedenásť.
Včera sme na návšteve pracoviska samozvaných demontérov neboli sami. "To je neuveriteľné, musel som si to prísť nafotiť," hovorí jeden zo zvedavcov.
V ruinách tehelne pracovalo päťdesiat až sedemdesiat ľudí. Medzi nimi aj ženy a deti. "Za deň si tu zarobím sedemsto aj tisícpäťsto korún, závisí od toho, koľko je záujemcov. Chcem sa ženiť, potrebujem peniaze," povedal devätnásťročný Peter s očisteným kvádrom v ruke. Za hodinu vie s partiou na odber pripraviť aj sto kvádrov alebo tehál. Nikto z kupcov vraj neberie použitý stavebný materiál na nový dom. Z očistených tehál a kvádrov sa najlepšie stavajú prístavby, priečky a ploty.
Demontáž tehelne začala v októbri minulého roku košická firma, ktorá nemala povolenie na búranie. Keďže nemala vyrovnané vlastnícke vzťahy, obec Bystré jej demontáž objektu tehelne nepovolila. Zastavenú prácu bez akéhokoľvek povolenia opäť rozbehli nelegálni búrači.
Napoly rozobraná budova tehelne je vo vlastníctve hanušovskej spoločnosti Temako. Tá o jej osud nejaví záujem. Pozemky vlastní vranovská realitná kancelária. Tej pravdepodobne vyhovuje, ak tehelňa v dôsledku nelegálnych aktivít zmizne. Zostane po nej vyčistená zóna na predaj. Najnovšie sa podnikavci pustili aj do susedného objektu Drevstavu, ktorého majiteľ na svoju nehnuteľnosť rovnako zabudol.
Podľa starostu Bystrého Jozefa Andreka v tehelni hrozí ekologická havária. V objekte sa stále nachádzajú cisterny s olejom. Jeden z búračov sa v našej prítomnosti pokúšal odraziť ventil na jednej z nich. "Je tam tridsať ton oleja, keď sa to vyleje do pôdy, bude z toho nešťastie," obáva sa starosta. Jedno také riešili pred mesiacom. Vytečený olej tu odstraňovali tri dni.
(div)