
Hoci do tendra išla samostatne, do hry sa popri nej dostal aj americký gigant ConocoPhillips a firma Agrofert slovenského podnikateľa Andreja Babiša. PKN s nimi totiž uzavrel zmluvy o spolupráci. Babišova firma sa už raz do tendra o Unipetrol prihlásila a vyhrala. Nezaplatila však kúpnu cenu, a tak kabinet Vladimíra Špidlu rozhodol súťaž opakovať.
Ponuka PKN Orlen sa okrem privatizačnej komisie pozdáva aj Českej konsolidačnej agentúre, ktorá vlastní pohľadávky voči firmám zo skupiny Unipetrolu a 9,76-percentný podiel v spoločnosti Spolana.
Za samotný 63-percentný balík akcií Unipetrolu PKN zaplatí 11,3 miliardy českých korún. Zvyšok peňazí štát zinkasuje za pohľadávky a akcie Spolany. "Samotný 63-percentný podiel poradcovia ocenili v rozpätí 8,7 až 11,8 miliardy korún," povedal podpredseda českého Fondu národného majetku Pavel Kuta. Ponúkanú cenu považuje za dobrú aj analytická spoločnosť Atlantic FT, podľa ktorej je ponúkaná cena na hornej hranici intervalu, v ktorom odhadli hodnotu predávaných akcií.
V priebehu tendra zo súťaže o Unipetrol odstúpil britsko-holandský koncern Royal Dutch/Shell. Ponuku nepredložila ani maďarská spoločnosť Mol. Trojicu firiem do druhého kola privatizácie vybrala v januári česká vláda. Rozhodujúcim kritériom na výber víťaza mala byť výška ponúknutej ceny.
PKN Orlen podal ponuku bez oficiálnych partnerov. Už v januári ale podpísala predbežnú dohodu o spolupráci s americkou spoločnosťou ConocoPhillips. Vlani v decembri podpísala zmluvu o spolupráci aj s českým Agrofertom podnikateľa Andreja Babiša. Dohody sa však netýkali podania záväznej ponuky, ale spolupráce až po prípadnom víťazstve v tendri.
Podľa českej tlače má Agrofert záujem o firmu Kaučuk, pardubickú rafinériu Paramo a menší podiel v najväčšom českom petrochemickom podniku Chemopetrol. ConocoPhillips má mať záujem o Benzinu, ktorá je najväčším prevádzkovateľom čerpacích staníc v republike.
Prvý pokus o privatizáciu skupiny Unipetrol zlyhal. V decembri 2001 vláda Miloša Zemana rozhodla, že ponuka Agrofertu, ktorý chcel za 63-percentný štátny podiel zaplatiť 12 miliárd českých korún, je najlepšia. Neskôr štát nepristúpil na Agrofertom požadovanú zmenu privatizačných podmienok a firma následne odmietla zaplatiť. Špidlova vláda potom súťaž zrušila.
(čtk, ij)