Francúzsko-nemecký koncern Aventis v pondelok oznámil, že prijal ponuku na prevzatie od firmy Sanofi-Synthélabo. FOTO - REUTERS
PARÍŽ - Boj o prevzatie francúzsko-nemeckej firmy Aventis sa skončil. Firma totiž prijala ponuku na prevzatie od spoločnosti Sanofi-Synthélabo. Predchádzali tomu mesiace vzájomného osočovania sa firiem a obvinení z nekalých úmyslov. Akcionári Aventisu napokon zinkasujú 55 miliárd eur, teda takmer dvojnásobok hodnoty, ktorú dokáže za rok vytvoriť slovenská ekonomika. Výsledkom tohto gigantického obchodu bude vznik tretej najväčšej farmaceutickej spoločnosti na svete, ktorá bude podnikať pod názvom Sanofi-Aventis.
Do pokusov o násilné prevzatie Aventisu firmou Sanofi vstúpil aj švajčiarsky Novartis. Ten však narazil na odpor Paríža, keďže francúzska vláda presadzovala vytvorenie národného farmaceutického gigantu. Medzi prvými reakciami na dosiahnutú dohodu tak nechýbalo uspokojenie francúzskeho premiéra Jeana-Pierra Raffarina. Ten sa totiž obával, že akákoľvek iná dohoda by viedla k prepúšťaniu pracovníkov Aventisu.
Nie je to prvý raz, čo Paríž intervenoval v prospech vzniku národných gigantov, ktoré by boli schopné súťažiť s konkurentmi za Atlantikom. V minulosti sa vláda viackrát zasadzovala, aby zahraničné firmy vypadli z podobných bojov o banky či ropné firmy. Angažovala sa napríklad v prípade telekomunikačnej firmy France Télécom, strojárskeho podniku Alstom či počítačovej spoločnosti Bull.
Sanofi-Synthélabo v záverečnej fáze asi o 14 percent zvýšil svoju pôvodnú ponuku na prevzatie Aventisu. Na základe dohody Sanofi vyplatí za každých šesť akcií Aventisu päť vlastných akcií plus 120 eur v hotovosti. Menšia firma vďaka tomu pohltí väčšiu a po ich spojení vznikne gigant, ktorý svojím trhovým podielom prekoná len americký Pfizer a britský GlaxoSmithKline.
Štedrosť ponuky za odkúpenie väčšieho rivala sa však môže premietnuť do poklesu cien akcií Sanofi-Synthélabo. Díleri a analytici sa zhodujú, že existuje priestor na ich oslabenie. Existujú totiž obavy, že ponuka pre akcionárov Aventisu bola natoľko štedrá, že sa tým znížila hodnota, ktorú akvizíciou získajú podielnici Sanofi.
"Z krátkodobého hľadiska môže dôjsť k istému oslabeniu. Videli by sme v tom však skôr príležitosť na nákup akcií, keďže dlhodobo sa môže ukázať, že Sanofi kúpou získa presne to, čo potrebuje," tvrdí Marc Booty, analytik londýnskej pobočky Commerzbank.
Sanofi musel svoju ponuku zvýšiť po tom, ako Novartis minulý týždeň oznámil, že chce s Aventisom rokovať o zlúčení, ktorým by firme Sanofi zabránili násilnému prevzatiu. Následne sa však do veci vložil francúzsky minister financií Nicolas Sarkozy, ktorý presviedčal Sanofi, aby zvýšila ponúkanú sumu. Švajčiarska firma následne vyhlásila, že sa rozhodla nepredložiť konkrétnu ponuku na kúpu Aventisu "po výraznej intervencii francúzskej vlády".
Medzi najdôležitejšie produkty Aventisu patrí liek proti alergii allegra, prípravok na liečbu rakoviny taxotere a liek proti zrážaniu krvi lovenox. Najpredávanejšími značkami firmy Sanofi sú liek na srdce plavix, prášok na spanie ambien a eloxatín, ktorý sa používa pri liečbe rakoviny.
(ij, reuters, čtk)