a poisťovne Adela Štrpková.
"V januári som požiadal o dôchodok. Je koniec apríla a nemám ani zmienku o tom, aký dôchodok mi bol priznaný. Nehovoriac o tom, že ho ani nedostávam. Považoval by som za slušnosť, aby poisťovňa aspoň písomne informovala žiadateľov, prečo mešká a ospravedlnila sa," sťažuje sa čitateľ Pavol K. Celé meno sa bál zverejniť.
S Annou Orthovou spísali v Sociálnej poisťovni žiadosť už 16. februára, odvtedy nedostala nijakú správu. "Povedali mi, že na vybavenie je zákonná lehota 60 dní. Ak by bol problém, tak ju predĺžia na 90 dní a oznámia mi to. Ani v dnešnej pošte nebolo nijaké oznámenie." Obaja sa márne snažia dovolať do ústredia poisťovne, čísla informácií sú stále obsadené.
Zákon o sociálnom poistení hovorí, že 60-dňovú lehotu na vybavenie žiadosti o dôchodok môže poisťovňa "v mimoriadne zložitých prípadoch" predĺžiť najviac o 30 dní, čo však musí žiadateľovi oznámiť. Žiadosti o dôchodok sa spisujú na pobočkách, rozhoduje o nich ústredie. Štrpková upozorňuje, že ak ústredie zistí chyby, ktoré musí overovať, môže lehotu prerušiť.
"Najčastejším dôvodom na predĺženie konania sú chýbajúce potvrdenia o lehotách poistenia a vymeriavacích základoch, ktoré sú najdôležitejšími podkladmi na výpočet dôchodkov," hovorí Lýdia Výborná z tlačového oddelenia.
Za prvé tri mesiace prišlo poisťovni 23-tisíc žiadostí o dôchodok. "Je to takmer dvojnásobok oproti rovnakému obdobiu po minulé roky," hovorí Štrpková. Mnohí občania, ktorí splnili nárok na dôchodok už minulý rok, podľa nej počkali a požiadali oň až v tomto roku. Poisťovňa musí vypočítať niektorým z nich výšku dôchodku starým aj novým spôsobom. Takmer 11-tisíc žiadostí sa týka predčasného dôchodku, ktorí zase využívajú starší nezamestnaní. "Situáciu značne skomplikovalo aj zvyšovanie dôchodkov od 1. februára 2004, keď sa vybavovanie žiadostí muselo načas prerušiť."
Dôchodok všetci dostanú od termínu, keď podali žiadosť, teda aj za obdobie, keď naň čakali. Ak nemajú iný príjem, môžu Sociálnu poisťovňu požiadať o preddavok, alebo o potvrdenie, že si žiadosť o dôchodok podali. S ním sa môžu obrátiť na sociálny úrad a požiadať o dávku v hmotnej núdzi. Po vyplatení dôchodku ju však budú musieť vrátiť, navyše, úrad ju každému neprizná.
Anna Orthová by dávku nedostala, lebo žije s manželom, ktorý ešte pracuje. Pavol K. žije sám a od úradu by dostal najviac 3830 korún. Na čas, kým poisťovňa rozhoduje o jeho dôchodku, si našiel prácu.
(haj)