Ako sa ďalej uvádza v správe, v roku 2000 išlo zo štátneho rozpočtu na sociálne štipendiá 11,6 milióna korún a v roku 2003 to bolo viac ako 201 miliónov. Tieto štipendiá v minulom roku poberalo 10 072 študentov.
V správe sa tiež uvádza, že zmenou zákona sa rozšírila aj možnosť študentov dostať pôžičku zo Študentského pôžičkového fondu. Úpravou zákona sa jej maximálna výška zvýšila na 40 tisíc korún ročne. Ako konštatuje MŠ SR, hoci sa zdroje fondu v rokoch 2000 až 2003 zväčšili, ich výška naďalej umožňuje uspokojiť len okolo 5 percent potenciálnych žiadateľov. Záujem o pôžičky však v posledných rokoch túto hranicu prekročil len málo.
Ministerstvo v správe priznáva, že reálna hodnota prostriedkov, ktoré vyčleňoval štát pre vysoké školstvo, neustále klesala. Spôsobilo to, že pri náraste počtu študentov úroveň ekonomického zabezpečenia činností vysokých škôl v roku 1999 predstavovala asi len tretinu úrovne v roku 1989.
Slovensko sa tak postupne s podielom 0,6 percenta prostriedkov z HDP určených na vysoké školstvo dostalo na spodné priečky hodnotenia európskych krajín. Podľa správy sa od roku 2001 zvyšuje objem financií pre vysoké školy zo štátneho rozpočtu. Zatiaľ čo v roku 2000 išlo o 5,1 miliardy korún, v
tomto roku školy dostanú 9,4 miliardy korún.
Otvorenou otázkou ešte zostáva zavedenie školného pre študentov, čo mal riešiť zákon o študentských pôžičkách, ktorý bol pripravený i schválený vládou, avšak pred rokovaním parlamentu bol stiahnutý z prvého čítania pre politické dôvody.