BRATISLAVA - Vládna koalícia si bude väčšinu hlasov v parlamente až do letných prázdnin zrejme zabezpečovať rovnako ako doteraz, bude ju teda hľadať u nezávislých poslancov. Zhodujú sa na tom predstavitelia vládnych strán.
A premiér Mikuláš Dzurinda s najväčšou pravdepodobnosťou ostane v kresle aj napriek výhradám partnerov. Predseda SMK Béla Bugár síce povedal, že on by na Dzurindovom mieste odstúpil po 2. máji, ale premiér mu odkázal, že to iste nemyslel vážne.
Minister Vladimír Palko v televízii Joj pripomenul, že v SDKÚ nie je nikto, kto by mohol premiérovu pozíciu ohroziť. Poslanec KDH Pavol Abrhan povedal, že bez SDKÚ sa výmena premiéra nedá uskutočniť. "Aj my by sme boli citliví, keby niekto požadoval výmenu predsedu parlamentu ako podmienku stabilizácie koalície," povedal.
Bugár poslal koaličným partnerom návrh, ako získať stabilnú väčšinu pomocou poslancov Slobodného fóra a písomného záväzku poslancov, ale poslanec SDKÚ Roman Vavrík tejto možnosti neverí. Spolieha sa na to, že "pre zákony v prospech štátu sa vždy nájde 76 hlasov".
Podpredseda ANO Jirko Malchárek povedal, že šance na dohodu znižuje už len to, že sa o nej verejne hovorí. Nezávislí poslanci sa tak dostávajú do pozície "spolupráce z donútenia". Je presvedčený, že korektná komunikácia a dobré vzťahy budú väčším prínosom ako písomná dohoda.
Koaliční partneri tvrdia, že pri získavaní väčšiny by mal byť aktívny najmä premiér Dzurinda. Miklós Duray z SMK varuje pred samostatnou dohodou o spolupráci medzi Slobodným fórom a SMK a KDH. "Môže to spôsobiť rozdvojenie koalície," povedal.
Duray však nevie, ako má premiér situáciu riešiť. Ak by očakával podporu od poslancov mimo vládnej koalície, "je to už kupčenie s hlasmi, to je tiež neprípustné".
Politológ László ÖllŚs hovorí, že vládne strany sa viac obávajú svojich koaličných partnerov ako opozície. "Na zmenu situácie sú potrebné iné vzťahy a iný štýl vládnutia, aby každá koaličná strana pocítila výhodu, že existuje medzi nimi istý koaličný vzťah."
ÖllŚs vyjadrenia o možnej výmene premiéra vníma ako nátlak silnejšími prostriedkami, pretože argumenty o zmene štýlu vládnutia už zazneli viackrát, ale neúčinne.
Poslanec KDH Pavol Abrhan za hnutie zopakoval, že najmä predsedovia SDKÚ a ANO musia povedať, ako doplniť chýbajúci počet poslancov v parlamente. Pripomenul, že dnes nikto nehovorí, že koaličná zmluva nie je platná, hoci je v nej napísané, že zaniká, ak sa výrazne zmenia pomery síl v parlamente.
Premiér Dzurinda po prvom máji zostane v kresle
BRATISLAVA - Mikuláš Dzurinda zostane slovenským premiérom zrejme aj po vstupe krajiny do Európskej únie. Hoci v uplynulých týždňoch predseda SMK Béla Bugár i podpredseda ANO Ľubomír Lintner naznačili, že výmena premiéra by koalícii pomohla, väčšina partnerov si nevie predstaviť, že by Dzurinda odišiel.
"Každý by si mal doma riešiť svoje personálne problémy. To patrí straníckym orgánom, a nie odporúčaniam partnerov," povedal poslanec a šéf bratislavskej SDKÚ Roman Vavrík. "Neviem, čo tým chcú dosiahnuť, neprospieva to stabilite," odkázal kolegom.
Výmenu premiéra nechcel komentovať podpredseda ANO Jirko Malchárek. Rovnako nechcel hodnotiť Dzurindovu úspešnosť vo funkcii premiéra. (sp)
Aké sú postoje koalície k premiérovi
KDH
Premiéra kritizuje, lebo nesie zodpovednosť za to, že SDKÚ stratila siedmich poslancov, čo koalíciu oslabilo a sťažilo jej presadzovanie vládnych návrhov zákonov v parlamente. Neželá si však, aby Dzurinda padol. Ak by sa chcel o niekoho premiér v koalícii oprieť, tak je to podľa informácií z kuloárov najmä KDH.
ANO
Nemá vážne výhrady voči premiérovi. Jediný, kto verejne kritizoval Dzurindu po prezidentských voľbách, bol podpredseda strany Ľubomír Lintner. Navyše, samotná ANO čelí kritike, že takisto nesie zodpovednosť za odchod svojich troch poslancov, čo tiež oslabilo koalíciu.
SMK
Jej predseda Béla Bugár vyvíja na premiéra z koalície najväčší tlak. Odporučil mu odchod po vstupe štátu do Európskej únie. Jediný, kto zapochyboval o odchode Dzurindu, bol vicepremiér Pál Csáky. Zrejme sa tak odvďačil za premiérovu podporu v čase, keď ho ako člena vlády kritizovali za nedostatočnú prípravu krajiny na čerpanie peňazí z európskych fondov. (sp)
Čo premiérovi nevyšlo
* Jeho prezidentský favorit Eduard Kukan neuspel vo voľbách.
* Nepresadil svojho kandidáta Ivana Štefanca za európskeho komisára.
* Generálnym prokurátorom sa nestal jeho tichý kandidát Ján Bernát.
* SDKÚ čelí kauze fiktívni darcovia peňazí pre stranu.
* Polícia i prokuratúra sa odmietli ďalej zaoberať kauzou skupinka, ktorú premiér otvoril, generálny prokurátor Trnka povedal, že skupinka v praxi neexistuje. Kauza odštartovala pád ministra obrany Ivana Šimka, ktorý spolu s ďalšími šiestimi poslancami opustil SDKÚ.
* Hádka s partnermi na poslednej koaličnej rade, Béla Bugár odporučil Dzurindovi odchod z funkcie premiéra.
* Na oslavy vstupu do NATO neprišiel ani prezident, ani predseda parlamentu, premiér oslavoval sám.
* Voliči odmietli v referende predčasné voľby.
Čo sa premiérovi podarilo
* Zavŕšil integráciu Slovenska do EÚ aNATO.
* Udržal Ivana Mikloša v kresle ministra financií.
* Napriek formálnej menšine v parlamente môže povedať, že vláda dokáže presadiť svoje zákony vparlamente. (sp)