Podľa rôznych zdrojov zomrelo 13 až 50 detí na podvýživu po tom, čo ich rodičia "prikrmovali" práškovým mliekom. Analýza ukázala, že má rovnakú výživnú hodnotu ako voda a obsahuje len šestinu proteínov a iných živín potrebných pre deti v tomto veku.
Tento prípad vzbudil v Číne veľké pobúrenie. Televízia vysiela zábery podvyživených batoliat s obrovskými opuchnutými hlavami a malými telíčkami. Lekári hovoria, že také prejavy podvýživy, aké má po užívaní práškového mlieka asi 200 detí, nevideli v Číne už 20 rokov. Televízia BBC informovala o chlapčekovi, ktorý mal v šiestich mesiacoch menšiu váhu ako pri narodení. Rodičia sú šokovaní aj preto, že miestne úrady o probléme vedeli takmer rok a nič neurobili.
Čínska polícia už zadržala päť veľkoobchodníkov s falošným práškovým mliekom. Pokútne ho predávali na vidieku, v chudobnej poľnohospodárskej provincii Anhui. Rodičov lákali na nízke ceny. V čínskej televízii rodičia tvrdili, že kúpili najlacnejšie dostupné práškové mlieko, ktoré stálo len 10 juanov (1,20 dolára) za pol kila - v porovnaní so 60 juanmi za drahšie značky.
Podľa BBC je čínska provincia, z ktorej väčšina prípadov pochádza, zaostalá a ľudia nemajú dostatok informácií.
Po prvých úmrtiach a prípadoch ťažkej podvýživy sa rozhýbal aj čínsky aparát a začal s veľkými raziami hlavne na vidieckych trhoviskách. Objavili desiatky značiek dojčenského mlieka, ktoré napodobňovali originálne receptúry. Z 205 typov práškového mlieka pre dojčatá až v 55 išlo o nelicencované napodobneniny.
Obvinení obchodníci tvrdia, že sú nevinní, všetky obvinenia sú falošné a pochádzajú od konkurencie.
Premiér Wen Ťia-Pao nariadil vládne vyšetrovanie úmrtí. Vláda provincie Fu-jang ponúkla podľa štátnej televízie zdravotnícku starostlivosť zadarmo pre podvyživené deti a 10-tisíc juanov (1200 dolárov) ako odškodné rodinám obetí.
Prípad s detskou výživou opäť poukázal na veľmi časté nelegálne kopírovanie a falšovanie zahraničných výrobkov v Číne. Len pred dvomi dňami presviedčali čínski predstavitelia Washington, že výrazne zintenzívnia pátranie po falošných "amerických" výrobkoch v čínskych obchodoch. (mik, reuters)