Prelom apríla a mája - to sú pre našich športových fanúšikov predovšetkým hokejové majstrovstvá sveta. Od roku 2000, keď Filcovo mužstvo priviezlo z Petrohradu strieborné medaily, oslavovalo Slovensko aj najväčší triumf slovenského športu v histórii - zlato z Göteborgu 2002 - a vlaňajší bronz z Helsínk Hossovej partie vyleštilo záverečné víťazstvo nad ČR (4:2). Medailová zbierka je skompletizovaná. Tri kovy z posledných štyroch šampionátov má už len Švédsko, no bez zlata (0 - 1 - 2).
Na nadchádzajúci šampionát v susednom Česku sa do Ostravy neďaleko hraníc chystajú tisícky našich priaznivcov. Zvyšok bude doma pri obrazovkách, opäť sa naplnia krčmy, reštaurácie s televízormi a ľudia pri drukovaní našim hokejistom na chvíľu zabudnú na denné starosti či politické hašterenie. A v prvom májovom týždni by chceli pokračovať v tradícii mohutných uvítaní výpravy - tentoraz už ako Slováci v rámci Európskej únie.
Reprezentácia SR sa po rozdelení federácie v roku 1993 musela predierať z najnižšej C-kategórie majstrovstiev sveta a nadšená partia okolo trénera Júliusa Šuplera to cez "béčko" stihla medzi elitu v najkratšom možnom čase. Vo Viedni '96 malo Slovensko premiéru v A-kategórii, v ďalšom období sa udomácňovalo medzi najlepšími mužstvami sveta.
Keď dozrela generácia charizmatického kapitána Miroslava Šatana a hráči z NHL si neváhali predĺžiť sezónu v reprezentačnom drese, Slovensko sa opäť dožilo medailového opojenia ako za čias Dzurillu, Golonku, Lukáča, Rusnáka, Libu, Pašeka či bratov Šťastných v čs. federácii.
Reprezentačný tréner František Hossa skúšal v sezóne podľa osvedčeného modelu extraligistov, do národného tímu pozýval legionárov z európskych klubov a vo vrcholiacej príprave ho posilňuje hráčmi z NHL. Vlani mal pri výbere šťastnú ruku a teraz sa chce pokúsiť o repete.
Kapitánske céčko opäť patrí Miroslavovi Šatanovi, a to je dobrý základ. Keď viedol Šarky Slovensko na MS 2000, 2002 či 2003, ani raz sa mužstvo nevrátilo domov bez medaily.
Autor: on