Moskva odstránila starých čečenských bojovníkov, na ich miesto nastupujú mladí a oveľa radikálnejší fanatici. FOTO - TASR/AFP
Vojna v Čečensku pokračuje, obe strany hovoria o úspechoch v bojoch, OSN uverila MoskveRusi hlásia z čečenského frontu veľké úspechy. Zo slávnych gerilových vodcov 90. rokov zostáva nažive a na slobode už len čečenský exprezident Aslan Maschadov a jednonohý Šamil Basajev. Na miesta padlých prichádzajú mladí, ultraradikálni bojovníci.
Valid a ďalší
Ruská armáda a ministerstvo vnútra hovoria o úspešnej likvidácii jednotlivých bánd, čečenské zdroje prinášajú správy o smrti desiatok ruských vojakov. Krajne rozporné správy, ktoré v posledných týždňoch prichádzajú zo severného Kaukazu, nemožno vzhľadom na informačnú blokádu, ktorú Rusko zaviedlo v roku 2000, žiadnym spôsobom overiť.
Posledné informácie sa týkajú známeho arabského veliteľa Abu Valida, ktorého vraj zabili pri ruskom nálete na horské oblasti vo chvíli, keď sa modlil. Smrť Valida, ktorý je podozrivý z prípravy mnohých teroristických útokov v Moskve a iných ruských mestách, potvrdila aj jeho rodina v Saudskej Arábii.
Ruské velenie však odmieta vyhlásiť Valida za mŕtveho, dokiaľ neuvidí jeho telo a považuje šírenie správy o jeho smrti za taktický krok.
O likvidácii ďalších významných lídrov čečenského ozbrojeného odporu niet pochýb. Pravdepodobne ruské tajné služby spáchali v Katare atentát na bývalého prezidenta Čečenska Zelimchana Jandarbijeva, ktorý mal financovať svojich vojakov na Kaukaze. O dva týždne neskôr v Dagestane zabili jedného z najskúsenejších veliteľov Ruslava Gilajeva. Potom sa podľa ruských oficiálnych zdrojov vzdal minister obrany vlády Aslana Maschadova Magomed Chambijev. Neskôr sa ukázalo, že uniesli jeho rodinu. Chambijev podľahol vydieraniu a dobrovoľne sa vymenil za svojich príbuzných.
Experti sa obávajú, že smrť "starých" veliteľov má za následok iba nástup novej, omnoho krutejšej a sfanatizovanejšej generácie a príchod ďalších arabských bojovníkov. Okrem toho sa očakáva, že oslabená gerila bude stále častejšie používať teroristické metódy, pretože obrovskej presile nie je schopná inak vzdorovať.
Ľudské práva
Za posledný rok a pol zahynulo pri teroristických útokoch, z ktorých niektoré môžu mať na svedomí Čečeni, v Rusku 510 ľudí. Podľa odhadov Medzinárodného inštitútu strategických štúdií vlani tiež zahynulo v Čečensku 5-tisíc ruských vojakov. Oficiálne zdroje také veľké straty popierajú.
V Čečensku sa naďalej bojuje, a to aj napriek tomu, že sa o tom veľa nehovorí. Ľudskoprávne organizácie hovoria o likvidovaní utečeneckých táborov, bombardovaní civilistov, miznutí ľudí.
Komisia OSN pre ľudské práva však minulý týždeň odmietla prijať rezolúciu o porušovaní ľudských práv v Čečensku. Jej členovia uverili ruským zdrojom, ktoré všetko zvaľujú na čečenskú stranu.