Samolepka na líci tohto gréckeho Cyperčana hovorí Áno, veľké OXI na budove za ním hovorí pred referendom nie. FOTO - REUTERS
Rozdelený Cyprus bude zajtra hlasovať o zjednotení. Cyperskí Turci a Gréci rozhodnú v dvoch samostatných referendách. Šance, že obe dopadnú súhlasom so zjednotením, nie sú príliš veľké. Ak referendá neprejdú, na budúci týždeň vstúpi do Európskej únie rozdelený ostrov: členom sa stane len jeho grécka časť.
Pomôcť Cypru sa pokúsila aj OSN. V stredu sa v Bezpečnostnej rade hlasovalo o rezolúcii, ktorú pripravili Spojené štáty s Veľkou Britániou. Rusko ju zablokovalo. Podľa Moskvy bola podpora zjednoteniu 30 rokov etnicky rozdeleného ostrova zasahovaním do vnútorných záležitostí štátu.
Cyprus získal svoju nezávislosť od Veľkej Británie v roku 1960. Tri roky potom vypukli na území novej republiky prvé etnické nepokoje, vyvolané snahou prezidenta Makariosa o zrušenie etnických princípov deľby moci. Konflikt vyvrcholil v roku 1974 pokusom gréckych nacionalistov o prevrat. Puč síce zlyhal, Turecko však obsadilo tretinu územia ostrova. V roku 1983 tu vyhlásili samostatný štát, ktorý uznáva iba Ankara. Územie Turecko-cyperskej republiky opustilo 200-tisíc cyperských Grékov, ktorí prišli nielen o svoju vlasť, ale aj majetky.
O vplyv na krajinu, ležiacu v blízkosti Grécka, Turecka, ale aj Izraela, sa uchádza viacero záujemcov: Británia a s ňou i Európska únia majú záujem na normalizácii stavu. Turecko si chce zlepšiť východiskové postavenie pri vlastných rokovaniach o členstve v únii. Spojené štáty potrebujú mať v NATO poriadok: členské krajiny aliancie by nemali mať vzájomné spory. Dobré vzťahy s Gréckom má však už tradične Rusko.
Návrh zjednotenia je kompromisom. V prípade zjednotenia by síce ostrov zostal rozdelený, ale ako federácia, ktorej turecká časť by sa zmenšila. Do pôvodných domovov by sa mohla vrátiť veľká časť cyperských Grékov, ale - iba časť. Na tureckom území by zároveň zostali turecké okupačné jednotky. To sa nepáči nielen mnohým cyperským Grékom, ale ani grécko-cyperskému prezidentovi Tassosovi Papadopoulosovi, ktorý vyzval na odmietnutie plánu.
Predstaviteľ Európskej únie Günter Verheugen označil súčasný negatívny postoj grécko-cyperského vedenia k návrhu za podvod. Predstavitelia cyperských Grékov totiž pri rokovaniach s návrhom súhlasili.
Cyperskí Gréci si však na rozdiel od chudobnejších cyperských Turkov môžu dovoliť plán odmietnuť: Do EÚ vstúpia tak či tak.
JAROSLAV ROZSÍVAL