PCHJONGJANG - V Severnej Kórei sa včera zrazili dva nákladné vlaky. K obrovskej explózii došlo priamo na stanici neďaleko čínskych hraníc. Na mieste bolo údajne až 3000 mŕtvych.
O tragédii bolo veľmi málo informácií, tak ako o všetkom, čo sa odohráva v komunistickej Kórei. Podľa správ, ktoré z prísne stráženého režimu prenikli, vlaky prevážali palivo, a preto bolo toľko obetí. Nedá sa to však overiť.
O havárii informovala juhokórejská televízia YTN, štátna televízia Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) vtedy vysielala tradičný program: vlastenecké piesne a vojenskú hudbu.
Deväť hodín pred tragédiou stanicou prechádzal severokórejský vodca Kim Čong-il, ktorý sa vracal z návštevy Číny. Spojitosť medzi oboma udalosťami pozorovatelia nevidia.
Informácie o skutočnom počte obetí, situácii na mieste, aj o tom, čo sa stalo, sú veľmi nejasné. Podľa svetových agentúr komunistický režim prerušil s oblasťou medzinárodné telefonické spojenie a vraj aj vyhlásil výnimočný stav. Oficiálna tlačová agentúra o výbuchu tiež mlčala.
O tom, čo sa dialo, nevedeli ani juhokórejské úrady: "Nedostali sme o tej nehode zatiaľ žiadne oficiálne informácie. Snažíme sa dané správy overiť," uviedli podľa Jonhapu úrady v Soule. Neskôr však juhokórejské Ministerstvo obrany výbuch potvrdilo. Malo vraj správy zo svojich zdrojov v komunistickej Kórei.
Správy o explózii pochádzali od nemenovaného čínskeho zdroja. "Okolie stanice v Jong-čchone sa premenilo na ruiny, ako by ho zasiahlo bombardovanie. Trosky po explózii vystreľovali vysoko do vzduchu a lietali až do (severokórejského pohraničného mesta) Sinidžu," povedal juhokórejskej agentúre Jonhap.
Čínsky železničiar citovaný v televízii BBC však povedal, že o žiadnom výbuchu nevie a nič nepočul, ani o tom, že by tam prebiehala nejaká záchranná akcia.
Medzi obeťami sú aj Číňania žijúci v pohraničnej oblasti. Podľa AP boli evakuovaní do čínskych nemocníc. Mnohí ľudia na čínskej hranici sa boja o svojich príbuzných. Neďaleko stanice je čulý hraničný priechod. (čtk, mik)
Najväčšie železničné tragédie
12. decembra 1917
543 mŕtvych vo francúzskom Modane.
2. marca 1944
Na juhu Talianska zahynulo 521 osôb.
3. apríla 1955
V mexickom Guadalajare zomrelo 300 osôb.
29. novembra 1976
Na trati Mombasa - Nairobi v Keni sa vykoľajila časť súpravy, 900 ľudí prišlo o život.
5. júna 1981
Do rieky Bagmati v Indii sa zrútil osobný vlak, 800 mŕtvych.
14. januára
Na trati Diredawa-Awaš v Etiópii sa vykoľajil rýchlik 500 mŕtvych.
3. júna 1989
Na Transsibírskej magistrále vybuchol skvapalnený plyn unikajúci z poškodeného diaľkového potrubia a zasiahol dva osobné vlaky. 575 mŕtvych.
20. augusta 1995
Nesprávne nastavené návestie bolo príčinou zrážky dvoch rýchlikov pri meste Fírúzabádu v indickom meste Uttarpradéš, 350 obetí.
20. februára 2002
Požiar, ktorý vypukol v osobnom vlaku z Káhity do Luxoru, si vyžiadal 361 obetí.
18. februára 2004
Pri silnej explózii vlaku v severovýchodnom Iráne zahynulo najmenej 328 ľudí, väčšinou požiarnikov a záchranárov. Stovky ľudí boli zranení. (čtk)