Poľskí vojaci v Iraku zostávajú. Reči o ich odchode, ktoré v stredu mnohých šokovali, sú omyl. Podľa poľskej vlády sa pomýlila agentúra Reuters. "Premiér nič také nepovedal," vysvetľoval diplomatom a novinárom hovorca poľskej vlády Marcin Kaszuba.
Podľa agentúry mal premiér Leszek Miller povedať, že "existuje problém stiahnutia vojsk z Iraku". Podľa Poľskej tlačovej agentúry, ktorej reportér bol na tom istom stretnutí s Millerom, však premiér povedal, že by Poliaci "nemali robiť nijaké velikášske gestá". Zopakoval vraj tiež slová prezidenta Aleksandra KwaĘniewského, že stiahnutie vojsk z Iraku by v tomto momente prispelo k destabilizácii, a nie k stabilizácii situácie v tejto krajine.
V Iraku je 2 500 poľských vojakov. Pôvodne sa uvažovalo, že v júli sa ich počet približne o 300 zmenší. Rozhodnutie novej španielskej vlády, ktorá oznámila, že svojich vojakov z Iraku sťahuje, však prinútilo Varšavu hľadať nové riešenie. Isté je len to, že Poľsko nepošle dodatočné jednotky. "Tento kontingent, to je hranica našich možností," priznal Miller.
Španielov, ktorí boli druhou najvýznamnejšou silou v poľskej zóne Iraku, bude musieť niekto nahradiť. Hovorí sa o "jednom z ázijských štátov", najčastejšie sa spomína Azerbajdžan.
Vláda na dôkaz, že reči o stiahnutí poľských vojakov boli len omylom, zverejnila plán misie. Podľa neho sa má poľský kontingent zmenšiť až o rok, po tom, ako by sa mali v Iraku odohrať slobodné voľby. "V podmienkach novej ústavy a novej zákonodarnej moci bude naša prítomnosť určite menšia," povedal minister obrany Jerzy Szmajdzinski.
Poľská vláda je za čo najrýchlejšie odovzdanie moci Iračanom a prihovára sa za výrazne významnejšiu úlohu OSN. V tom sa poľský postoj mierne odlišuje od amerického. Premiér Miller to včera priznal. "Posielame signály, aby mal väčší význam politický a nie vojenský faktor." Znovu však zopakoval, že o ďalších krokoch v Iraku bude Varšava najskôr rokovať s Washingtonom.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI pre SME