Amerika nebude v Iraku sama. Poliaci zostávajú. FOTO - REUTERS
Bezpečnostná rada OSN nariadila vyšetrovanie programu Ropa za potraviny, ktorý sedem rokov fungoval v Iraku. Zdá sa, že nepracoval tak ako mal: namiesto pomoci Iračanom podporoval Saddáma Husajna. Ten mal z programu odčerpať desať miliárd dolárov, teda desať percent sumy, ktorá programom pretiekla.
Do Saddámovej pokladne sa peniaze dostávali aj tak, že ceny za tovar sa navyšovali o niekoľko percent. Rozdiel išiel Saddámovi. Vyplýva to zo zistení médií, ale aj poradcu Irackej vládnej rady Brita Clauda Hankes-Drielsmu. Pri vyšetrovaní sa opäť otvorí aj kauza zo začiatku tohto roka, keď arabské noviny al-Mada zverejnili zoznam 270 súkromných osôb, politikov a firiem, ktoré dostávali od Saddáma Husajna kupóny na nákup ropy za výhodné ceny alebo ropu dostávali darom výmenou za lobing pre Husajna. Na zozname, ktorého autentickosť dodnes nikto nepotvrdil, bola aj Komunistická strana Slovenska.
Do prípadu sú zaplatení najmenej traja predstavitelia OSN, medzi nimi vraj aj šéf programu Benon Sevan. Ten všetko popiera. OSN hovorí, že chce podozrenia rýchlo vyšetriť a nariadila všetkým svojim zložkám spoluprácu s vyšetrovacou komisiou. Vedie ju bývalý šéf amerických federálnych rezerv Paul Volcker.
Spochybňovanie programu Ropa za potraviny, ktorý bol najväčším projektom svojho druhu, je pre OSN veľmi nepríjemné. V Iraku už jeden problém svetová organizácia rieši: po útokoch na jej sídlo v auguste minulý rok sa zistili vážne bezpečnostné zlyhania.
Oveľa horšie však je, že Iračania OSN vnímali ako protipól koaličným silám a očakávali, že "postráži" americké plány politickej transformácie krajiny. Asi ťažko teraz bude vystupovať ako garant spravodlivého riešenia situácie.
Navyše zlyhania programu sa dotkli hlavne irackého obyvateľstva, ktoré v čase embarga netrpelo len Saddámovým režimom, ale aj nedostatkom.
Pozorovatelia tiež hovoria, že problémy s irackým programom naznačujú, že ak bola korupcia tam, môže byť kdekoľvek v OSN.
"Keď som to videl, bol som v šoku. 15 minút som sa z toho dostával," povedal BBC Hankes - Drielsma o svojich zisteniach, za aké obrovské sumy si Saddám kupoval rešpekt. "To všetko pod krídlami OSN." Naznačil tiež, že mnohé krajiny mali z celého programu veľké zisky. Tvrdí, že išlo o komplexne prepracovaný systém.
Program ropa za potraviny vznikol v roku 1996, aby pomohol Iraku, ktorý bol v tom čase pod embargom. Jeho úlohou bolo predávať irackú ropu a zisk použiť na humanitárne účely.
JANA MIKUŠOVÁ