ťku ako celok, potreby desiatich nováčikov a súčasne udržať rozpočtovú disciplínu," povedal Meadows v stredu večer na konferencii o budúcnosti štrukturálnej politiky nemeckej Nadácie Hannsa Seidela.
Komisia navrhla vo februári zvýšenie rozpočtu únie pre roky 2007 až 2013 s tým, že zhruba tretina peňazí pôjde na pomoc zaostávajúcim krajinám. S plánom však nesúhlasí šestica krajín, ktoré na rozpočte únie prerábajú a snažia sa preto o zníženie svojich príspevkov do európskej pokladnice, teda hlavne o presadenie menších výdavkov na rozvoj zaostávajúcich regiónov. Sú to Nemecko, Holandsko, Veľká Británia, Rakúsko, Francúzsko a Švédsko.
"Myslím si, že návrh rozpočtu, ktorý predstavila komisia, je spravodlivý," usudzuje Meadows. "Sústreďuje sa na chudobné regióny, ale tie sú aj v krajinách pätnástky. Úniu predsa nie je možné deliť na skupinu čistých prispievateľov a čistých príjemcov, to nie je udržateľné," varoval Meadows. "Napokon, aj šestica protestujúcich štátov naďalej súhlasí s tým, že kohézna a regionálna politika sú nevyhnutnou súčasťou únie," dodal.
Aj predseda Výboru regiónov Peter Straub považuje vyrovnanie regionálnych rozdielov za dôležitý cieľ únie. "Nie je to iba otázka solidarity, ale ide aj o zaistenie konkurencieschopnosti únie," povedal Straub. O to sa podľa neho síce musia snažiť predovšetkým jednotlivé členské štáty, ale únia ich v tom musí podporiť. "Hlavným problémom je podľa nášho názoru správa štrukturálnych fondov, tá sa musí zjednodušiť," dodal. "Súčasne treba vytvoriť nové nástroje, nové organizácie."
O tom, či členské štáty nakoniec dospejú v otázke rozpočtu ku kompromisu, je presvedčený bavorský minister pre európske záležitosti Eberhard Sinner. Výdavky na pomoc zaostávajúcim regiónom musia byť podľa neho "účinné" a "kontrolované". "Pre občanov pristupujúcich štátov nesmie byť (začlenenie do EÚ) stratou, ale výhrou," myslí si Sinner. (čtk)