BRATISLAVA - Strana maďarskej koalície poslala koaličným partnerom návrh, ako získať stratenú väčšinu v parlamente. Bývalí členovia poslaneckých klubov z ANO a SDKÚ by mali podpísať dohodu o podpore vlády.
"Musíme sa pokúsiť záväzne pozbierať hlasy poslancov, ktorí podporovali vládny program. Za pokus to stojí. Najviac sa však musia angažovať SDKÚ a ANO, lebo im odišli poslanci," povedal poslanec Arpád Duka Zólyomi z SMK.
V praxi by to teda znamenalo, že dohodu by podpisovali poslanci Slobodného fóra (SF) a tí nezávislí poslanci, ktorí pôvodne kandidovali za ANO. Súčasťou stabilizovania pomerov v koalícii by mohli byť aj zmeny vo vláde. SF by malo mať svojho ministra s tým, že o jedno kreslo by prišla SDKÚ.
Predsedovia SMK a KDH Béla Bugár a Pavol Hrušovský už dlhšie vyzývajú premiéra, aby riešil menšinové postavenie koalície v parlamente. Nesúhlasia s tým, aby premiér Mikuláš Dzurinda hľadal za nejasných podmienok podporu u nezávislých poslancov, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátkach opozičných strán.
Podpredseda KDH Pavol Minárik povedal, že návrh SMK ešte nečítal a touto témou sa budú zaoberať v pondelok na predsedníctve strany.
Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner chce hovoriť s bývalými členmi klubu ANO poslancami Antonom Dankom, Robertom Nemcsicsom a Jozefom Banášom, ale obáva sa, že "variant zmluvného zabezpečenia podľa doterajších náznakov padá".
Potvrdzujú to reakcie nezávislých poslancov. Robert Nemcsics nevidí dôvod podpisovať písomnú dohodu. "Ak ju podpíše všetkých 68 koaličných poslancov, ktorí podporujú vládny program, potom možno," povedal.
Šéfka SF Zuzana Martináková považuje postup SMK za zvláštny, lebo s návrhom na riešenie mal prísť premiér. "S tým sa rozišla koaličná rada," povedala. O iniciatíve SMK nič nevie, ale SF sa s touto stranou chystá rokovať. Od podmienky, že SF vstúpi do vlády len po Dzurindovom odchode z jej čela, zatiaľ neustúpia.
Prvý podpredseda SF Ivan Šimko o ponuke SMK povedal: "To by som musel vidieť, aké záväzky by tam boli, čo by to obsahovalo. A hlavne by o tom musel rokovať príslušný orgán SF."
Programové vyhlásenie vlády je podľa Martinákovej všeobecný dokument, do parlamentu prichádzajú zákony." Tie dohody by nemali byť o programovom vyhlásení vlády, tam nie je problém. Ten je v štýle politiky," povedala. Podľa nej by sa všetky strany mali nanovo dohodnúť.
Autor: sp, mož