FOTO - ARCHÍV TASR
Dnes za deti, dôchodcov, nezamestnaných a študentov platí poistné štát. O výške platby rozhoduje každý rok parlament. Zamestnaní odvádzajú 14 percent zo mzdy (10 percent zamestnávateľ, 4 percentá zamestnanec).
Zdravotné poisťovne tvrdia, že tieto peniaze nestačia na pokrytie všetkej starostlivosť, ktorú občania potrebujú. Podľa Františka Valaška, riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, dnes priemerný ekonomicky aktívny poistenec odvedie na zdravotnom poistení 20-tisíc ročne, za dôchodcu štát zaplatí 5800 korún ročne. Aby však poistenie naozaj pokrylo všetku starostlivosť, na ktorú má pacient nárok, mal by podľa prepočtu poisťovne ročne platiť asi 60-tisíc.
Takéto poistné by však bolo pre väčšinu populácie neúnosné.
Ministerstvo zdravotníctva preto navrhlo inú cestu. Povinné poistné odvody zostanú naďalej pre ekonomicky aktívnych 14 percent, viac by mal platiť štát za ekonomicky neaktívnych - 4 percentá z priemernej mesačnej mzdy. Za tieto peniaze bude mať občan nárok na základný rozsah služieb, ktorý bude menší ako doteraz. Na ostatné si bude musieť priplatiť v hotovosti alebo sa pripoistiť v novom type poistenia - individuálnom zdravotnom poistení.
Minister Zajac sľubuje, že občania zmenu na svojich peňaženkách nepocítia radikálne - doplácať sa bude na lacné a málo závažné choroby. "Zo všetkých diagnóz, ktoré pozná Svetová zdravotnícka organizácia, budú dve tretiny naďalej plne hradené z verejného poistenia. A o tej zvyšnej tretine sa bude ešte diskutovať, aj niektoré diagnózy v tejto skupine zostanú plne hradené," hovorí.
Do zdravotníctva podľa Zajaca štát nemá odkiaľ dnes "naliať" viac peňazí. "Už teraz žijeme nad pomery, dávame viac, ako si ekonomika môže dovoliť," hovorí.