Predpokladá to zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý bude dnes schvaľovať vláda.
Zoznam ochorení, ktoré spadli "pod čiaru" - teda je možné, že sa za ne bude doplácať - ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nezverejnilo. Rozhodlo sa pre cestu "pozitívneho zoznamu", čo znamená, že v prílohe k zákonu je zoznam diagnóz, ktoré zostanú plne hradené z poistenia.
"Je to náš Národný zoznam prioritných diagnóz. Pri nich nikdy nemôžeme uvažovať o spoluúčasti pacienta," hovorí minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Choroby vyberali podľa miery ich závažnosti, finančnej náročnosti liečby a priorít spoločnosti. Patria sem onkologické, kardiologické, infekčné ochorenia, problémy tráviaceho traktu, úrazy a ďalšie.
Diagnózy, ktoré v zozname nie sú, sú tie "pod čiarou". Postupne ich konkrétne zosumarizujú odborníci, poisťovne a ministerstvo zdravotníctva. Nad čiarou napríklad sú kŕčové žily s vredom alebo zápalom a komplikované hemoroidy. Pri ich liečbe by pacient nemal doplácať. Pri tých nekomplikovaných doplácať možno bude. Doplácať sa možno bude aj za liečbu boľavej chrbtice, angíny, chrípky, zápalu priedušiek, zubného kazu, stareckého zákalu šošovky a ďalších.
Minister tvrdí, že je možné, že pacient nebude doplácať ani za diagnózy pod čiarou. "Bude tu diskusia, rozhodnú katalogizačné a kategorizačné komisie odborníkov a poisťovní," hovorí.
Dôležitá je podľa neho zmena filozofie. "Tento zákon nie je pravicový ani ľavicový, každej politickej garnitúre umožní prispôsobiť ho, robiť svoju zdravotnú politiku. Netajím, že ako liberálne zmýšľajúci politik budem za to, aby sa doplácalo za viac diagnóz. Ak však raz príde vláda, ktorá bude zmýšľať inak, bude môcť, jednoducho, rozhodnúť, že plne hradených bude viac diagnóz," hovorí Zajac.
Svoj zoznam prioritných diagnóz pokladá za vynikajúci. "Európa naň bude pozerať s obdivom." Aj iné krajiny totiž hľadajú spôsoby, ako obmedziť výdavky na zdravotníctvo a určiť, ktorá starostlivosť je naozaj dôležitá.
Pacienti dnes u nás platia v hotovosti 12 až 15 percent všetkých nákladov na zdravotnú starostlivosť, z čoho najväčšiu položku tvoria doplatky za lieky. Po prijatí zákona o rozsahu by sa mala spoluúčasť pacientov podľa Zajaca zvýšiť na 18 až 25 percent. "Opakujem, nie je naším zámerom pýtať od ľudí peniaze, ale inak smerovať tie, čo už máme."