Pred väznicou v Aškelone, kde strávil Vanunu 18 rokov, čakajú jeho podporovatelia.
Vzhľadom na množstvo obmedzení, ktoré ho na "slobode" čakajú, by bolo lepšie povedať, že opustí väzenie. Za jeho bránami by ho mali vítať mieroví aktivisti a celebrity z celého sveta, medzi ktorými však nebude veľa izraelských občanov.
Väčšina z nich je totiž presvedčená, že Vanunu je zradca a žiadnu pozitívnu publicitu si nazaslúži. "Vanunu porušil zákon a zradil svoju vlasť. Taká je spravodlivosť," povedal včera armádnemu rádiu nositeľ Nobelovej ceny mieru Šimon Peres, v zahraničí považovaný za garanta dodržiavania ľudských práv. V čase Vanunuovej aféry bol premiérom a považujú ho za politického strojcu izraelského jadrového programu.
Čo urobil
O tom, že Izrael má vojenský jadrový program, sa vie roky. Na rozdiel od jadrových ambícií okolitého arabského sveta sa to ticho toleruje. Dôvody sú v zásade dva: Izrael je demokracia a tak nehrozí, že by bombu zneužil nejaký šialený vládca. Bomba pôsobí odstrašujúco na izraelských susedov a ich vojenské ambície.
Židovský štát nikdy vlastníctvo jadrových zbraní nepotvrdil ani nevyvrátil. K istote, že ich má, prispel aj Mordechaj Vanunu. V roku 1986 to povedal denníku Sunday Times a zverejnil aj fotografie, ktoré tajne urobil v jadrovej elektrárni v Dimone. Deväť rokov tam pracoval ako technik. Bol to prvý priamy dôkaz o výrobe atómových zbraní, z ktorého vyplynulo, že Izrael je šiestou jadrovou mocnosťou sveta.
Denník dlho váhal, či Vanunuovi môže dôverovať. Keď však redakcia videla, ako urputne vtedajší premiér Peres bojuje proti zverejneniu jeho zistení, nadobudla istotu, že neklame.
Chytila ho krásna Cyndi
Po zverejnení rozhovoru sa začala akcia na Vanunuove dolapenie. Vanunu bol v tom čase v Londýne. Izraelská tajná služba podľa niektorých zdrojov uvažovala aj o jeho likvidácii, ale pretože bol vtedy mediálne známy, rozhodli sa pre únos.
Na Vananua nasadili izraelskú agentku, americkú imigrantku Cindy. Krásna blondína ho vylákala do Ríma, omámila sedatívami a zavolala agentov Mossadu, ktorí ho dopravili do Izraela. Cindy - Cheryl Hanin dnes žije so svojím izraelským manželom v americkom Orlande. O tom, aká bola cesta do Izraela a čo bolo potom, mlčí Vanunu aj Mossad.
Kto je Vanunu
Vanunu dostal 18 rokov za špionáž a vlastizradu, z toho 11 rokov strávil v totálnej izolácii. Odopreli mu väčšinu práv iných väzňov: nemal prístup k televízii, novinám, jeho kontakty s okolitým svetom boli minimálne.
Mordechaj Vanunu bol podľa svojich priateľov vždy nevyrovnaný človek. Ako ultraortodoxný žid uvažoval o prestúpení na budhizmus, teraz je anglikánom. Dokonca si ho adoptovala americká kresťanská rodina. Mal tendencie k extrémom: raz sa vyhýbal ženám, inokedy pred nimi robil striptíz.
Je presvedčený, že Izrael nezradil, len chcel, aby prestal s výrobou bômb, čo chce aj teraz.
Židovský štát tvrdí, že Vanunu pozná tajomstvá, ktoré by mohli ohroziť jeho bezpečnosť, preto ho bude držať nakrátko. Po prepustení z väzenia bude bývať v luxusnej štvrti v Tel Avive. Ministerstvo vnútra mu stanovilo prísny režim: nemá pas, rok nesmie opustiť Izrael ani sa priblížiť k hraniciam.
Dostal mapu s miestami, ktoré nesmie navštíviť. Nesmie sa stretávať s novinármi, vstupovať do budov ambasád. Potrebuje povolenie, ak chce prespať inde ako doma, či sa pripojiť na internetovú diskusiu.
To bude trvať pol roka. Ak Vanunu pravidlá poruší, čaká ho ešte prísnejší režim.