India včera začala voliť. Po nudnej kampani prišli nepokoje. V prvý deň zomrelo najmenej 13 ľudí. Volebné miestnosti preto strážia vojaci. FOTO - REUTERS
Tridsaťročný Sabir Sultan má obchod s koženou galantériou na hlavnom bazáre v indickom Bhopále. Na prvý pohľad nenecháva nikoho na pochybách, že je v prevažne hinduistickej Indii moslimom: nosí dlhú bradu s oholenými fúzmi, bielu krajkovú čiapku a dlhú košeľu.
"Budem voliť Indickú ľudovú stranu, pod jej vládou je India stále silnejšia a silná India je pre nás určite dobrá," poznamenáva s úsmevom. Podobne hovoril aj lekár z tunajšej ordinácie, oblečený o poznanie civilnejšie, v texaskách a košeli, ktorý sa predstavuje ako Ali Qaser: "Ľudová strana stavia nové cesty, vodovody a elektrárne. Vládne dobre."
Indická ľudová strana je hinduistická strana súčasného premiéra Atala Bihárího Vádžpejího. Napriek tomu ju volia aj moslimovia. Podľa výsledkov z prvých zväzových štátov (voľby sa začali včera a postupne sa bude voliť vo všetkých 32 štátoch až do 10. mája) aj oni pomohli k tomu, že Vádžpejí asi zostane premiérom.
Indické storočie
Ešte pred 15 rokmi by to nebolo možné. Indická ľudová strana mala povesť extrémne hinduistickej strany a moslimovia volili v prevažnej väčšine jej rivala a pilier sekulárnej Indie Indický národný kongres. Dnes je všetko inak: ľudovci zmiernili protimoslimskú rétoriku, postavili moslimských kandidátov a v minulých voľbách získali tretinu moslimských voličov. Potom nasledovalo päť rokov relatívne úspešného vládnutia.
O to sa pričinil najmä Vádžpejí. Deväťdesiatročný knísajúci sa starček dokázal potlačiť nacionalistické tendencie strany, naštartoval ekonomiku a hrdí sa upokojením sporov v Kašmíre s Pakistanom. Početná stredná trieda preto hýri optimizmom. Noviny a magazíny prinášajú články, že prichádza indické storočie.
Kritici
Vádžpejího cesta k indickej prosperite má, samozrejme, svojich kritikov. "Krajina smeruje k uniformite, dôkazom je jednotný civilný zákonník, ktorý chce strana presadiť," namieta ekologička z Dillí Vinuta Gopal. Volí hlavného Vádžpejího súpera - kongresovú stranu.
Práve spor o občiansky zákonník ukazuje, aká zamotaná je v Indii politika. Ústava priznáva moslimom vlastné občianske právo, takže môžu pestovať mnohoženstvo a zvýhodňovať mužov pri rozchode alebo delení dedičstva. Ľudová strana to chce v rámci rovných príležitostí zmeniť.
Pani Gopal by za normálnych okolností nebola proti. Lenže ústretový postoj k moslimom je tiež pilierom sekulárneho charakteru krajiny a sekularisti za plánmi Ľudovej strany vidia len ďalšiu snahu po pohindučtení krajiny.
Nudná kampaň, krvavé voľby
Predvolebná kampaň vyzerala na prvý pohľad veľmi nudne. Minimum bilbordov, indický najvyšší súd zakázal kampaň v súkromných televíziách, ktorých je až 83. Najväčšími témami bola snaha ľudovcov pripomenúť, že líderka kongresovej strany Sonia Gándhíová má taliansky pôvod. Kongresová strana, naopak, prišla s tvrdením, že Vádžpejí robil britským kolonialistom informátora. Ten to poprel.
Kampaň bola možno nevýrazná, hneď prvý deň volieb bol však dramatický. Pri útokoch komunistov a separatistov zomrelo najmenej 13 ľudí a na niektorých miestach, najmä v Kašmíre sa voľby budú dokonca opakovať.
Autor: MAREK ŠVEHLA, Respekt, Dillí pre SME