V hre je najväčšia poľská firma - petrochemický kolos Orlen. Pred dvoma rokmi, tesne pred valným zhromaždením firmy zadržali príslušníci dnes už neexistujúceho Úradu na ochranu štátu predsedu predstavenstva Andrzeja Modrzejewského.
Dôvodom bolo podozrenie z finančného priestupku. V skutočnosti išlo o nátlak na dozornú radu, aby Modrzejewského odvolala. Potvrdzuje to aj fakt, že o zadržaní sa okamžite dozvedela verejnoprávna televízia. Súd neskôr priznal, že na takýto dramatický postup nebol dôvod.
Pred dvoma rokmi sa prípadom zaoberal parlamentný výbor pre dozor nad špeciálnymi službami. Dospel k záveru, že Úrad na ochranu štátu konal správne.
Pred pár týždňami sa však ozval Wieslaw Kaczmarek, bývalý minister Millerovej vlády, ktorý dnes prestúpil do novovzniknutej Poľskej sociálnej demokracie. Tá sa odtrhla od Millerovho Zväzu demokratickej ľavice. Podľa neho bol za akciou príkaz premiéra zablokovať podpísanie kontraktu s dodávateľom ruskej ropy v hodnote 14 miliárd dolárov. Miller sa vraj obával, že by Poľsko následne bolo príliš závislé od Ruska.
Podľa Kaczmareka vláda s vedomím premiéra a ministra spravodlivosti na to použila Úrad na ochranu štátu a prokuratúru. Existuje tak podozrenie, že to bolo nezákonné a špeciálne služby manipulovali justičnými orgánmi.
Výbor pre špeciálne služby sa preto ešte raz začal zaoberať udalosťami spred dvoch rokov. Je jasné, že ľudia, ktorí vtedy pred výborom vypovedali, nehovorili pravdu. Klamal hlavne Zbigniew Siemŕtkowski, vtedajší šéf Úradu na ochranu štátu a dnes šéf rozviedky. Včera ponúkol demisiu, Miller ju však odmietol.
Dva roky stará kauza sa vracia späť. O vyšetrovacej parlamentnej komisii sa hovorí preto, že má väčšie právomoci ako spomínaný výbor pre špeciálne služby. Za jej zriadenie sú všetky parlamentné frakcie okrem Millerovho vládnuceho Zväzu demokratickej ľavice.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI pre SME