Nová kniha Boba Woodwarda Plan of Attack (Plán útoku) je na prvom mieste bestsellerov. FOTO - TASR/EPA
Vo Washingtone mnohí ešte ani nestihli dočítať knihu bývalého Bushovho protiteroristického experta Richarda Clarka a už je tu nová. Rovnako škandalózna. Jedna z najväčších hviezd americkej žurnalistiky - Bob Woodward - napísal Plán útoku. Knihu o tom, ako sa George Bush rozhodoval pre vojnu v Iraku.
Po troch dňoch je kniha novinára Washington Post, ktorý stál za aférou Watergate, na prvom mieste bestsellerov.
S plánovaním útoku na Irak sa podľa neho začalo už v decembri roku 2001, a to napriek tomu, že Bush a niektorí členovia jeho kabinetu neustále vraveli o diplomatickom riešení problému.
Bush sa v tom čase už tajne stretával s generálom Tommym Franksom, viceprezidentom Dickom Cheneym a ministrom obrany Donaldom Rumsfeldom. Z príprav akýmsi "nedopatrením" vylúčili ministra zahraničia Colina Powella. V knihe sa možno dozvedieť doslova neuveriteľnú vec: o dokončení príprav útoku najskôr informovali saudskoarabského veľvyslanca vo Washingtone a až o dva dni Colina Powella. Naopak, Powell nazýval jadro okolo Cheneyho slovom gestapo.
Z Woodwardovho textu vyplýva, že viceprezident Cheney "nemal nervy" na Powellove postoje. Ten bol spočiatku proti vojne a do posledných chvíľ sa snažil nájsť diplomatické riešenie. Spolu s námestníkom Richardom Armitagom prezidenta varovali, že ak sa raz do Iraku pustí, bude mať krajinu na "krku". Bush však bol podľa Woodwarda na vojnu "nažhavený" a veril, že problém s Husajnom možno vyriešiť iba vojenskou silou.
"Aj ja som dokonca veril, že Husajn vlastní zbrane hromadného ničenia. Je to moja chyba. Ale pýtam sa, prečo nik pred začiatkom príprav útoku aspoň na chvíľu nezaváhal a nepovedal, aby sa to všetko ešte raz preverilo a aby sa pre americkú a svetovú verejnosť pripravilo podmienečné vysvetlenie takého závažného kroku. V Bushovom prejave, ktorým oznamoval začatie útoku, sa napríklad mohli objaviť nasledujúce slová: predpokladáme, že Saddám Husajn vlastní zbrane hromadného ničenia, a nie tvrdiť, že ich na sto percent vlastní..." hovorí Woodward.
Bush sa spoliehal na "jediného špionážneho informátora" a tým bol riaditeľ CIA George Tennet. Ten v jeden deň Bushovi oznámil, že "tá vecička je istá".
Podľa knihy Bush zaváhal iba raz. A to nie pre nedostatočné dôkazy. V januári 2003, iba dva mesiace pred útokom, sa vraj prezident obával, že jeho verný priateľ - britský premiér Tony Blair - nezíska v parlamente potrebnú väčšinovú podporu pre účasť Veľkej Británie na útoku. Prezident Bush vraj dokonca ponúkol Blairovi, aby britských vojakov do Iraku neposielal. Blair to odmietol.
Bob Wooodward spolu s Carlom Bernsteinom svojou investigatívnou žurnalistikou položili prezidenta Nixona v afére Watergate. Ani prezident Bush asi teraz nie je veľmi nadšený.