Tony Blair odchádza z Downing street do Dolnej snemovne. Tam oznámil, že Britov čaká referendum o európskej ústave.
FOTO - REUTERS
l, sa podvolil veľkému tlaku verejnosti, opozície a médií.
Euroústava je všeľudovým hlasovaním, ktoré sa má konať až na budúci rok po konaní britských parlamentných volieb (ak dovtedy text európskej ústavy bude schválený), vážne ohrozená. Briti sú k ústave skeptickí, posledný prieskum zverejnený denníkom The Sun, uviedol, že za ústavný text by hlasovalo 16 percent Britov a proti je 53 percent.
Ak sa bude konať referendum o ústave v Británii, veľmi pravdepodobne vznikne tlak na jeho konanie aj v ďalších krajinách únie. V Bruseli rozhodnutie Blaira vyvolalo veľké znepokojenie. Pridá sa teraz s referendom aj Francúzsko, ktorého prezident Chirac to sľuboval? Britské nie by znamenalo, že ústava nemôže vstúpiť v platnosť.
Chirac už prejavuje pre referendum malé nadšenie, keďže ústava nemá vo verejnosti dostatočnú podporu, za čo ho kritizoval premiér Raffarin.
Blair sa púšťa do riskantnej politickej hry napriek nepriazni verejnej mienky. "Nechajme ľudí, aby rozhodli," povedal v Dolnej snemovni. Odmietnutie zmluvy by podľa jeho slov znamenalo, že sa Británia ocitne opäť na kraji EÚ.
Prečo ide do takého rizika? Snaží sa neutralizovať opozičných konzervatívcov, ktorí vyhláseniami proti euroústave získavajú medzi stredovými voličmi sympatie. Až do budúcoročných volieb opozíciu tým, že o ústave nechá rozhodnúť voličov, pripravil o ich tému. To platí aj o blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu. Chce si tak uľahčiť cestu k tretiemu víťazstvu v parlamentných voľbách za sebou. Nasledovné nie euroústave v referende však môže byť preňho veľmi nebezpečné, aj keby sa mu voľby podarilo vyhrať, a mohlo by viesť k rezignácii.
Šéf konzervatívnej opozície Michael Howard včera s veľkou chuťou citoval všetky Blairove odmietavé výroky o referende. Jeho odporcovia ho už obvinili, že sa podriadil vôli tlačovej skupiny Ruperta Murdocha (najčítanejší denník Sun), ktorý je proti európskej ústave. Práve v Sune sa začiatkom apríla prvýkrát objavilo, že Blair zmenil na referendum názor. Británia nemá tradíciu referend. Doteraz sa konalo len jedno jediné v roku 1975 o tom, či má Británia v únii zostať.
"Je to určite riziko, čo robí," reagoval labouristický poslanec. "Prehrá a môže skončiť - ale prinajmenšom sa zatiaľ zbavil jedného žihadla," povedal o premiérovi.
Blair navyše zrejme počíta aj s tým, že ak by ústavu pred Britániou odmietla iná krajina, zbavil by sa Londýn zodpovednosti za krach projektu. (mch, čtk)
Ústavu v Európe chystajú overiť vo viacerých krajinách
Británia sa stala štvrtou krajinou (po Dánsku, Írsku a Luxembursku), kde sa bude s veľkou pravdepodobnosťou konať referendum o novej európskej ústave. Naopak, istotu, že o novom základnom dokumente únie hlasovať nebudú, majú už teraz Nemci. Spolkový snem už vlani rozhodol, že Nemecko ľudové hlasovanie o európskej ústave organizovať nebude. O ústave budú s veľkou pravdepodobnosťou rozhodovať aj ľudia v Holandsku, Belgicku a v Portugalsku. Odmietnutie ústavy malou krajinou by sa považovalo za problém, ale nie za skazu. Odmietnutie niektorej z európskych veľmocí by znamenalo krízu. (čtk)