darilo energetickým titulom, o ktoré je záujem v súvislosti s rastúcimi cenami ropy a energií. Tento sektor je na trhu najvýnosnejším aj z pohľadu doterajších tohtoročných výsledkov (+10 %). Naopak, zatiaľ sa veľmi nedarí technologickým akciám.
Za zvýšenou volatilitou akciových cien sú priaznivé ekonomické ukazovatele, ktoré podporujú výhľad rastového trendu, no na druhej strane naznačujú rast úrokov. Tie by totiž mohol Fed-u zvýšiť omnoho skôr, ako sa doteraz predpokladalo. Investori budú nepochybne veľmi sledovať najbližšie vyjadrenia guvernéra Alana Greenspana.
Silný vplyv na trh majú firemné výsledky. Už ich zverejnila pätina spoločností z indexu S&P 500 a prevažne išlo o priaznivé správy (72 percent z nich prekonalo odhady).
Investori na dlhopisovom trhu sa sústreďovali predovšetkým na výhľady pohybu úrokových sadzieb. Tie formujú predovšetkým rastúce indikátory inflácie, sentimentu i spotrebiteľského predaja, ktoré prevyšujú očakávania. Aj na tomto trhu je zjavný nárast volatility v súvislosti s rastom úrokov. Dlhopisové trhy sú úrokovému riziku vystavené v omnoho väčšej miere.
Európske dlhopisy boli síce tiež vystavené tomuto poklesu, avšak v menšom rozsahu. Európu naďalej trápi stagnácia hospodárskeho rastu, ktorý spolu s nízkymi inflačnými tlakmi skôr vytvára ešte priestor na pokles krátkodobých úrokových sadzieb. Vyššia stabilita euro dlhopisov znamenala i rozšírenie výnosového rozpätia s dolárovými dlhopismi, ktorých výnosy sa po poslednej korekcii pohybujú pri 10-ročných splatnostiach o 0,25 percenta vyššie.
Na domácom dlhopisovom trhu pretrvávala nízka likvidita. Medzi investormi skôr doznievala emisia päťročných štátnych dlhopisov z predchádzajúceho týždňa. Tá bola podobne ako v posledných aukciách upísaná vo veľmi nízkom objeme. Štát naďalej odoláva dopytu investorov, pričom priemerný výnos bol na úrovni 4,9 percenta. S blížiacimi sa prezidentskými voľbami sa sentiment na devízovom trhu zhoršoval a koruna oslabila na 40,23 za euro.
Podľa komentáru k vývoju fondov Tatra Asset Management